Klatovy - Západočeští policisté obvinili devětatřicetiletého muže z Klatovska z týrání ženy. Je podezřelý, že bývalou manželku posledních pět let opakovaně týral, kopal, bil a vyhrožoval ji.
Žena byla kvůli zraněním několikrát hospitalizovaná. Vzhledem k závažnosti případu poslal Okresní soud v Klatovech muže do vazby. Informovala o tom klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Muže policisté obvinili ze zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Podle nich od roku 2005 do současnosti bývalou manželku týral a fyzicky napadal. Kvůli tomu byla hospitalizovaná v únoru 2005, v srpnu 2006, v červnu 2007 a letos v říjnu. Musela také opakovaně vyhledat pomoc psychiatra.
Oběť nemá domácí násilí tajit, nabádají odborníci
Žena zřejmě udělala zásadní chybu, před níž odborníci všechny oběti domácího násilí varují: nechala si své pocity pro sebe, mužovu agresi tajila a nedokázala se z jeho násilného chování vymanit.
Psychologové na stránkách domacinasili.cz radí: "Není se za co stydět. Vina je na straně násilné osoby. Nepomůže nechávat si své pocity pro sebe."
Týraný jedinec by podle nich měl o trápení s násilným chováním blízké osoby říct známým, přátelům, spolupracovníkům či příbuzným, na které je možné se spolehnout.
Jak se vymanit z domácího násilí?
Prvním krokem z domácího násilí pak může být telefonát na některou z linek důvěry nebo na nepřetržitou „DONA linku“, která pomáhá osobám ohroženým domácím násilím.
Psychologickou, sociální a právní pomoc mohou poskytnout intervenční centra, poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, občanské poradny, poradny Bílého kruhu bezpečí, DONA centrum, krizová centra psychosociální pomoci či azylové domy.
Policie může násilníka vykázat z bytu, popřípadě ve zvláště závažných případech, jako byl ten na Klatovsku, poslat agresora rovnou do vazby. Za rok 2009 bylo evidováno 778 policejních vykázání.