V místě těžby na Šumavě zůstali dva lidé na stromech

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 7. 2011 23:21
Na místě proti nim opět zasahovala asi padesátka policistů
Foto: Ludvík Hradilek

Modrava - Policisté v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy na Klatovsku opět zasahovali proti desítkám ekologických aktivistů, kteří se pokoušeli bránit kácení stromů napadených kůrovcem.

Před 20:00 vyvedli posledního z nich, pouze na stromech zůstali v sedácích zavěšeni dva muži, kteří odmítli slézt, uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Podle mluvčího blokády Mojmíra Vlašína se jednalo o doktora práv a sociologa. Oba drželi transparenty.

"Na místě proto stále zůstává několik policistů, dokud bude třeba," dodala Ladmanová. Policie dnes předvedla na obvodní oddělení 22 účastníků blokády, některé opakovaně kvůli tomu, že se znovu pohybovali v nebezpečných místech označených páskami kvůli těžbě. Podle mluvčí jim hrozí pokuta 5000 až 30 000 Kč.

Blokádu přišli podpořit i rodiče Čáslavkovi s miminkem. O potomka se prý nebojí. "Myslíme si, že my jsme tu legálně a dřevorubci jsou tu nelegálně, takže předpokládáme, že se nám nic nestane. Chceme podpořit lidi, kteří tu s dítětem nejsou a mohou si dovolit jít do extrémních situací," vysvětlil Martin Čáslavka.

Opusťte prostor těžby

Kromě aktivistů se v pěti těžebních lokalitách pohybovalo zhruba 70 dřevařů a strážci Národního parku Šumava (NPŠ).

Antikonfliktní tým opět vyzýval lidi, aby opustili prostor těžby vyznačený červenou páskou a tabulkami se zákazem vstupu nepovolaným osobám. Proti těm, co neuposlechli, použila policie donucovací prostředky.

Podle Ladmanové pobíhali neoprávněně mezi lesními dělníky desítky aktivistů, kteří jim znemožňovali provádět práci.

Takhle probíhal Na Ztraceném den třináctý:

Většina aktivistů se podle Vlašína soustředí na dvě z pěti lokalit těžby. "V ostatních jsme rezignovali. Buď je tam kácení hotové, nebo jde o lokalitu tak velkou, že nejsme schopni ji blokovat," vysvětlil.

Podle něj se aktivistům osvědčila středeční metoda přivazování dvojic ke stromům, která prodloužila zásah policie na několik hodin. Dva lidé byli spojeni řetězem, který byl v silné ocelové trubce, v níž měli také ruce.

"Jedna žena včera vydržela přivázaná od 07:00 do 18:00 a poté, co odešli dřevorubci, se teprve sama odepnula," uvedl mluvčí blokády.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ve čtvrtek padne 300 stromů

Dřevaři podle mluvčího Národního parku Šumava Pavla Pechouška začali ve čtvrtek pracovat po osmé ranní. Na místě je jich stejně jako ve středu, tedy 50 těžařů a zhruba 20 loupačů kmenů nastojato, dodal. Podobně jako v pondělí, úterý i ve středu chtějí porazit zhruba 300 stromů.

Podle Vlašína správa parku "ztratila jakoukoli soudnost", neboť chce nasadit na místě těžkou techniku, tedy harvestory. Mohou zcela zdevastovat půdní povrch v této podmáčené části. Chování správy je pro nás dalším důkazem toho, že jsme tady správně," řekl.

Vedení NPŠ ve středu potvrdilo, že proto, aby urychlilo odstraňování napadených stromů, je připraveno využít tyto stroje v příštím týdnu. "Podle mých posledních informací by k tomu mělo dojít v úterý, ale panu Stráskému se nedá věřit, takže to může být kdykoli," uvedl Vlašín.

"V případě, že správa použije k zásahům v silně podmáčené lokalitě harvestory, ČIŽP tuto činnost správě zakáže," řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Inspekce podle ní správu upozornila, že je její povinností dodržet základní ochranné podmínky pro národní parky v lokalitě Ptačí potok. Použití těžké techniky by přitom mohlo dojít k poškození půdního krytu a narušení vodního režimu v lokalitě, což by znamenalo porušení podmínek.

Podívejte se, jak proti aktivistům zasáhla policie:

"Policisté, kteří přijíždějí po oznámení správců parku, zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. Účastníci blokády podali trestní oznámení, v němž tvrdí, že se dřevo těží nelegálně. "To, že je na místě policie, je důkazem toho, že Šumava je na území právního státu. Náš postup je zcela podle zákona, což řekl jasně soud i Česká inspekce životního prostředí," uvedl Pechoušek.

Blokáda se nelíbí ani starostovi obce Modrava Antonínu Schubertovi. "Naši hosté přijeli za klidem, kterého se jim díky blokádě ekologistů nedostává," řekl.

Duha se odvolala proti opatření soudu

Ekologickému Hnutí Duha klatovský soud uložil, aby se přestalo podílet na organizaci blokády. Duha se ve čtvrtek proti předběžnému opatření odvolala s tím, že soud rozhodl na základě neúplných podkladů a zkreslených informací, které soudkyni poskytl ředitel parku Stráský.

"Vyzýváme znovu ministra Tomáše Chalupu, aby odvolal ředitele Stráského a náměstka Mánka. Vedení parku opakovaně porušuje zákon a uvádí v omyl soud," uvedl ředitel Hnutí Duha Petr Machálek.

Proti postupu parku a policie se ohradila také Strana zelených. Podle ní policie selhává ve své roli. "Místo zatýkání nelegálně kácejících dřevorubců pokračuje v zatýkání těch, kdo upozorňují na protizákonné praktiky vedení národního parku," stojí v prohlášení strany.

"Tady už nejde jen o jednotlivé stromy, ale o princip. Šumava je obraz celého dnešního Česka," doplnil šéf strany Ondřej Liška.

Fotoreportáž z Ptačího potoka:

Aktivisté prosazují, aby se v dříve bezzásahové lokalitě napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle šéfa parku Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení 4 tisíce stromů.

Podle správců parku je tyto stromy nutné sanovat do deseti dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi až desetinásobek dalších stromů.

Podle aktivistů je však kůrovec na tomto místě přirozený a není nijak nebezpečný. "Správa NP by se měla soustředit na tlumení kůrovce v pásmu původně smíšených lesů a ne ničit zbytky zachovalých přírodních podmáčených smrčin," řekl Jakub Hruška ze stínové vědecké rady NPŠ s tím, že boj s kůrovcem je v těchto místech zbytečný, protože se odehrává hluboko za současnou gradační linií.

Podle Vlašína problémem je, když se kůrovec dostane do hospodářského lesa, jako se to stalo v porostu, který leží níže pod šumavskou bezzásahovou zónou. "Tam ale nikdo nekácí," podotkl Vlašín.

 

Právě se děje

Další zprávy