Přemnožený primát likviduje šumavské lesy

Přemnožený primát likviduje šumavské lesy
Připojujeme se k trojici mužů, která chce zabránit kácení stromů v nejcennějších částech parku.
Na Ztraceném, to je cíl naší cesty. Dle zákona se tam můžeme dostat pouze vlastní silou.
Než srovnám krok, mizí mi obránci lesa v ranním šeru.
Těžaři ještě spí.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
20. 7. 2011 10:53

Pod záminkou likvidace kůrovce vypukla v šumavském národním parku opět válka. Správa parku si tentokrát vybrala několik tisíc stromů okolo Ptačího potoka. Začala kácet, načež malá skupina obránců obsadila území a již pátým dnem brání dřevorubcům v jejich práci. Ostrý střet se očekává každým dnem. Zde je reportáž z místa.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy