Inspekce zkoumá zásah policie proti blokádě na Šumavě

Pavel Baroch
26. 7. 2011 6:23
Uznávaný ekolog Moldan odsoudil vedení národního parku i postup zásahové jednotky
Foto: Ludvík Hradilek

Modrava - Policejní inspekce začala prověřovat pondělní akci řadových policistů i zásahové jednotky proti aktivistům, kteří od poloviny července blokují les u Ptačího potoka v Národním parku Šumava a brání stromy před dřevorubci.

Na inspekci se obrátil Ekologický právní servis. Policisté - mnohdy i s použitím pout - vyvlekli nebo odnesli blokádníky. A umožnili dřevorubcům kácet kůrovcové smrky, které aktivisté bránili.

Ekologové jsou přesvědčení, že vedení národního parku nemá ke kácení stromů v jedné z nejcennějších oblastí Šumavy patřičné výjimky. Ředitel parku Jan Stráský tvrdí, že žádné výjimky nepotřebuje a zásahem proti kůrovci chrání šíření kůrovce.

"Po zásahu policie v oblasti u Ptačího potoka jsme podali podnět na Inspekci Policie České republiky. Domníváme se, že policie v podstatě svým postupem napomáhá nelegální těžbě," uvedl v pondělí večer Pavel Franc z Ekologického právního servisu.

Dodal, že se právní servis obrátil na plukovníka Dušana Brunclíka, který je pověřen řízením inspekce. Bruclík pak podle France osobně navštívil "místo činu" na u Ptačího potoka Šumavě.

Bedřich Moldan
Bedřich Moldan | Foto: Pavel Baroch

Moldan kritizuje policii i park

Policejní zásah proti blokádníkům odsoudil i mezinárodně uznávaný ekolog, někdejší senátor a exministr životního prostředí Bedřich Moldan.

"Ze zapojení policie jsem osobně dost znechucen, připomíná mi to doby dávno minulé. Je to špatně," uvedl Moldan, který za radikální boj s kůrovcem ostře zkritizoval i vedení národního parku.

Představitelé šumavských obcí ovšem s podobnými názory nesouhlasí, místní se opakovaně postavili za plán likvidace kůrovce včetně kácení napadených stromů.

"V bezzásahových zónách je absolutní nesmysl kácet," oponuje Moldan, "a to z hlediska přírodovědeckého, tak i lesnického. Navíc se mi nelíbí systém, který přijalo vedení parku: není jednoduché určit, jaké stromy se mají kácet. Pochybuji, že by šlo o to zabránit šíření kůrovce."

Vedení parku svůj krok u Ptačího potoka obhajuje i tím, že musí zabránit i tomu, aby se kůrovec nerozšířil do sousedních městských lesů Kašperských hor. Moldan to označil za nesmyslný důvod.

Fotoreportáž z jednoho dne blokády na Šumavě:

"Kašperské Hory jsou odsud pět kilometrů daleko, situace tady nemůže tu tamní vůbec ovlivnit," poznamenal Moldan.

"Je naprosto nehorázné a nelíbí se mi, že mi tu před očima mění tabule, které určují první zónu! Dělají to se zdůvodněním, že informace na nich není úplná a musí zde uvést, že je nutné v zájmu národního parku také chránit osobní majetek. To ale absolutně nesouvisí s národním parkem," řekl Moldan.

Vedení parku má soudní rozhodnutí

Vedení parku tvrdí, že postupuje přesně podle zákona a žádné předpisy neporušuje. Tvrdí, že naopak členové Hnutí Duha a další blokádníci porušují zákon.

Foto: Zuzana a Josef Havlínovi

Park má k dispozici i předběžné opatření soudu, které mu napomáhá k zásahu proti kůrovci u Ptačího potoka.

"Okresní soud v Klatovech nám dal za pravdu a vydal předběžné opatření, podle kterého se má Hnutí Duha zdržet jakéhokoliv organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích na území Národního parku Šumava," sdělil mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Česká inspekce životního prostředí ovšem v pondělí odpoledne vydala zprávu, že kvůli zásahu proti kůrovci u Ptačího potoka nebude zahajovat správní řízení o omezení nebo zákazu kácení.

Obce stojí za Stráským

Vedení parku si rovněž pochvaluje, že radikální zásah proti kůrovci podporuje většina šumavských obcí.

"Za ředitele Stráského se postavili starostové z Modravy, Srní, Kašperských Hor, Horní Plané, Kvildy, Stožce a Nové Pece," uvedl mluvčí parku Pechoušek.

Blokádu lesa Na Ztraceném u Ptačího potoka odsoudil Svaz obcí Národního parku Šumava. "Šumavské obce považují činnost ekologických aktivistů Na Ztraceném nejenom za jednání odporující zákonům České republiky, ale i za negativní prezentaci šumavských obcí, Šumavy a jejího národního parku," stojí v prohlášení.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy