Modrava (Klatovsko) - Dřevorubci začali v pondělí v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy v šumavském národním parku kácet první stromy napadené kůrovcem.
Loni zde aktivisté kácení blokovali. Letos park slíbil, že většinu stromů napadených škůdcem zde asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny.
Aktivisté situaci monitorují, ale pokud dřevaři nebudou devastovat půdu a nevymýtí velké plochy, bránit v těžbě zatím nehodlají.
Do lesa v pondělí ráno vyrazilo do dvaceti dřevařů, většina bude pokračovat v loupání kůry, řekl na místě Nicolae Buliga, šéf jihočeské firmy, která provádí zásahy.
Na Ztracením je momentálně vyznačeno k asanaci přes 1500 kůrovcem napadených smrků. Kolik jich bude poraženo, zatím není známo.
Správci parku podle mluvčího Pavla Pechouška musejí se zásahem spěchat, než se škůdce vyrojí a napadne další stromy.
Park ale minulý týden po jednání odborníků i aktivistů slíbil, že na jednom místě dřevaři porazí maximálně 15 stromů, aby nevznikly holiny.
Loupání kůry je dražší a pomalejší
Ekologičtí aktivisté mají v lesích hlídky a avizovali, že v případě kácení zasáhnou.
"Ale pokud park bude skutečně postupovat touto metodou, k blokádě nepřistoupíme. O ní bychom uvažovali až v případě, že by se začalo kácet plošně a ve větším rozsahu," řekl minulý týden mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník.
Aktivisté však určitě podají podnět k České inspekci životního prostředí, aby zásah Na Ztraceném prošetřila.
Loupání kůry ze stojících stromů je sice šetrnější, ale také výrazně dražší a pomalejší metoda než kácení.
"Postupujeme v naší práci tak, abychom zvolili co nejlepší kombinaci metod, které jsou šetrné k přírodnímu prostředí. Věříme, že to je cesta nekonfliktní," řekl Pechoušek.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak probíhá těžba dřeva?