Politik měl vzít aktivistovi foťák, hrozilo mu vězení

ČTK ČTK
19. 11. 2012 14:15
Soud zprostil obžaloby z krádeže náměstka plzeňského primátora Petra Runda (ODS)
Náměstek plzeňského primátora Petr Rund
Náměstek plzeňského primátora Petr Rund | Foto: www.petr-rund.cz

Plzeň - Soud v Plzni v pondělí zprostil obžaloby z krádeže náměstka plzeňského primátora Petra Runda (ODS).

Sedmatřicetiletý politik se zpovídal z toho, že vloni v prosinci sebral fotoaparát aktivistovi, který před magistrátem rozdával letáky. Rund v minulosti jednání opakovaně popřel. Za krádež mu hrozily až dva roky vězení.

Soud se v pondělí postavil na politikovu stranu a náměstka osvobodil. Rozsudek zatím není pravomocný.

Událost se podle obžaloby stala 20. prosince. Rund podle spisu fotoaparát sebral třiadvacetiletému Jakubovi Jahlovi. Mladík spolu s dalším aktivistou Václavem Raisem Runda delší dobu kritizovali, před radnicí opakovaně pořádali různé petiční akce.

 

Podle mladíků Rund fotoaparát vzal, sedl do auta a odjel. To Rund popřel, do protokolu uvedl, že nic z toho, co je mu kladeno za vinu, není pravda. Uvedl také, že se stal terčem útoků aktivistů. V případu neexistuje průkazný kamerový záznam.

Státní zástupce navrhl udělit politikovi výchovný trest na spodní hranici trestní sazby. Naopak jeho obhájce Libor Michalec, bývalý soudce Okresního soudu Plzeň-město, žádal o zproštění pro nedostatek důkazů nebo postoupení věci na přestupek.

Tvrzení proti tvrzení

"Tato kauza neměla být před soudem, celá důkazní situace tu stojí jen na tom, že jde o tvrzení proti tvrzení," uvedl.

Upozornil, že kauza trvá už rok. "Člověk, který není zvyklý na trestní řízení, musí ustávat obrovský tlak, má to dopad na jeho soukromý život, rodinu," uvedl Michalec.

Kvůli případným námitkám z podjatosti případ řešila tachovská policie a dozorovalo děčínské státní zastupitelství. Vrchní soud v Praze pak případ poslal k plzeňskému soudu.

Podle samosoudkyně Bohdany Kučerové proti sobě stálo tvrzení Runda a Jahla s Raisem. "Soud se tak musel zabývat věrohodností svědků," uvedla. Upozornila na to, že výpovědi Jahla i Raise se lišily, jinak oba popisovali podrobnosti z dění před radnicí, například to, jak Jahl držel fotoaparát. "Soud přihlížel i k pozadí celé věci," uvedla.

Aktivistovi uškodila jeho pověst

Jahla označila za osobu, která nerespektuje předpisy, figuruje v přestupkových řízeních, stál za heslem "odstraňte zkorumpované politiky", na Facebooku zveřejnil část spisu, tedy i soukromá data ze života politika a další. Jahl také v září údajně popsal pomník Díky Ameriko, čímž způsobil městu Plzeň škodu 30 000 korun. "Je otázka, kam až chtěl zajít," dodala soudkyně.

"Doufám, že státní zástupce se odvolá. Do určité míry jsem to čekal, málokdy se člověk dovolá nějaké spravedlnosti, zvlášť v takovémto případě s politikem. Nešlo to ale neoznámit, to by bylo hloupý," uvedl Jahl.

"Jsem rád, že zvítězil zdravý selský rozum. Lidé by se neměli tak snadno ocitat před soudem, protože to má dramatické dopady do jejich života," reagoval na zproštění Michalec. Stejně jako on, tak také soudkyně vytkla postup v případu, kdy se přistoupilo zpočátku na zkrácené přípravné řízení, což například znamenalo, že soud musel vycházet jen z výpovědí svědků před soudem.

Michalec nevyloučil podání stížností a jiných legitimních prostředků vůči práci policie, státního zastupitelství, neboť případ podle něj byl veden nestandardně. Stejně jako soudkyně se pozastavil nad tím, že se policie vůbec nezabývala oznámením Raise, že ho politik napadl.

Kvůli případným námitkám z podjatosti případ řešila tachovská policie a dozorovalo děčínské státní zastupitelství. Vrchní soud v Praze pak případ poslal k plzeňskému soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy