Pochod radikálů i protiakci v Plzni ohlídá policie

ČTK ČTK
26. 2. 2014 12:31
Pravicoví radikálové a protestující proti nim zaplní v sobotu ulice Plzně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Filip Menšík

Plzeň - Na sobotní pochod pravicových radikálů centrem Plzně, který se má uskutečnit od dvou hodin, odpoví protiakcí místní iniciativa Plzeň proti rasismu.

Iniciativa svolává občany na protestní shromáždění, jež má mít formu happeningu a začne v jednu hodinu odpoledne na Husově náměstí, v těsné blízkosti trasy pochodu. Policie na obě akce chystá bezpečnostní opatření, počty nasazených policistů z taktických důvodů uvádět nebude. Dá se však předpokládat, že jich v ulicích budou stovky.

"Myslíme si, že není dobré pochod nechat bez odezvy, protože v naší společnosti by toto pak mohlo být vnímáno jako projev normality," uvedla na sociální síti platforma Plzeň proti rasismu.

Uspořádá proto podobné protestní shromáždění jako loni v říjnu, tehdy se na akci proti pochodu radikálů sešlo několik desítek osob. Podle iniciativy se formě protestu meze nekladou.

"Můžeme kreslit na chodník, hrát na hudební nástroje, jíst, tancovat, pít, zpívat či pochodujícím zablokovat cestu...," uvedla. Účast přes sociální sítě potvrdilo přes 500 lidí. Happening podpořila také iniciativa nazvaná V Plzni nácky nechceme.

V případě překročení zákona policie akci přeruší

Pochod radikálů se má konat od dvou do pěti hodin odpoledne. Podle zdroje ČTK je oznamovatelem Pavel Bittmann z Plzeňska, člověk stejného jména byl v minulosti potrestán za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

"Budeme osobně na místě, sledovat to. V případě, že bude porušen zákon, přikročíme k rozpuštění shromáždění," řekl starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach.

Bittmann odhadl počet účastníků na 250. Akci oznámil za účelem "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou ČR".

Podle policie mají jít účastníci z náměstí Republiky, Františkánskou a Martinskou ulicí a poté přes Americkou a Tylovu ulici až na náměstí Emila Škody.

Na některých místech bude zákaz parkování

"Nasazeny budou pořádkové jednotky, policisté z dopravní i kriminální služby, kynologové, příslušníci zásahové jednotky i cizinecké policie," sdělila mluvčí policie Ivana Telekešová. V minulosti při podobných pochodech létal nad městem vrtulník, připravena byla těžká technika a vodní děla.

Žádná dlouhodobá uzavírka ulic se nepřipravuje, na několika místech ale bude zakázáno parkování. Podle Telekešové jde o Denisovo nábřeží, kde už se objevily cedule se zákazem stání, a pak také o Tylovu ulici u objektu Škodovky, a to v úseku od zastávek MHD na náměstí Emila Škody.

V Plzni jsou pochody extremistů poměrně časté. Poslední akce se uskutečnila loni 28. října, byla zaměřena proti romské menšině, zúčastnilo se jí několik desítek radikálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy