reklama
 
 

Pochod radikálů i protiakci v Plzni ohlídá policie

26. 2. 2014 12:31
Pravicoví radikálové a protestující proti nim zaplní v sobotu ulice Plzně

Plzeň - Na sobotní pochod pravicových radikálů centrem Plzně, který se má uskutečnit od dvou hodin, odpoví protiakcí místní iniciativa Plzeň proti rasismu.

Iniciativa svolává občany na protestní shromáždění, jež má mít formu happeningu a začne v jednu hodinu odpoledne na Husově náměstí, v těsné blízkosti trasy pochodu. Policie na obě akce chystá bezpečnostní opatření, počty nasazených policistů z taktických důvodů uvádět nebude. Dá se však předpokládat, že jich v ulicích budou stovky.

"Myslíme si, že není dobré pochod nechat bez odezvy, protože v naší společnosti by toto pak mohlo být vnímáno jako projev normality," uvedla na sociální síti platforma Plzeň proti rasismu.

Uspořádá proto podobné protestní shromáždění jako loni v říjnu, tehdy se na akci proti pochodu radikálů sešlo několik desítek osob. Podle iniciativy se formě protestu meze nekladou.

"Můžeme kreslit na chodník, hrát na hudební nástroje, jíst, tancovat, pít, zpívat či pochodujícím zablokovat cestu...," uvedla. Účast přes sociální sítě potvrdilo přes 500 lidí. Happening podpořila také iniciativa nazvaná V Plzni nácky nechceme.

V případě překročení zákona policie akci přeruší

Pochod radikálů se má konat od dvou do pěti hodin odpoledne. Podle zdroje ČTK je oznamovatelem Pavel Bittmann z Plzeňska, člověk stejného jména byl v minulosti potrestán za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

"Budeme osobně na místě, sledovat to. V případě, že bude porušen zákon, přikročíme k rozpuštění shromáždění," řekl starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach.

Bittmann odhadl počet účastníků na 250. Akci oznámil za účelem "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou ČR".

Podle policie mají jít účastníci z náměstí Republiky, Františkánskou a Martinskou ulicí a poté přes Americkou a Tylovu ulici až na náměstí Emila Škody.

Na některých místech bude zákaz parkování

"Nasazeny budou pořádkové jednotky, policisté z dopravní i kriminální služby, kynologové, příslušníci zásahové jednotky i cizinecké policie," sdělila mluvčí policie Ivana Telekešová. V minulosti při podobných pochodech létal nad městem vrtulník, připravena byla těžká technika a vodní děla.

Žádná dlouhodobá uzavírka ulic se nepřipravuje, na několika místech ale bude zakázáno parkování. Podle Telekešové jde o Denisovo nábřeží, kde už se objevily cedule se zákazem stání, a pak také o Tylovu ulici u objektu Škodovky, a to v úseku od zastávek MHD na náměstí Emila Škody.

V Plzni jsou pochody extremistů poměrně časté. Poslední akce se uskutečnila loni 28. října, byla zaměřena proti romské menšině, zúčastnilo se jí několik desítek radikálů.

autor: ČTK | 26. 2. 2014 12:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Plzeňský kraj

  reklama
  reklama
  reklama