Plzní a Ostravou prošly desítky protiromských radikálů

ČTK ČTK
28. 10. 2013 18:07
Obou akcí se účastnilo asi 300 lidí, obešly se bez větších konfliktů.
Foto: ČTK

Plzeň/ Ostrava - Plzeň a Ostrava v pondělí zažily pochody radikálů. V Plzni protestovalo několik desítek radikálů proti menšinám a multikulturní společnosti, prošlo přes plzeňskou část Bory, v Ostravě se asi 300 radikálů pokusilo po protiromském pochodu dostat k ubytovnám pro sociálně slabé.

Obě akce se obešly bez větších konfliktů, policie nikoho nezadržela.

Pochodu v Plzni, který jeho organizátoři nazvali jako protest proti porušování práv slušných občanů ČR a proti upřednostňování jedné skupiny osob, se mělo účastnit až 300 lidí. 

Průvod doprovázela policie, která také oddělila radikály od jejich odpůrců, kteří se sešli několik set metrů od začátku pochodu. Asi po hodině, pro projití části čtvrti, akce skončila. Radikálové se už bez vykřikování hesel vrátili s policejním doprovodem zpět k autobusovému nádraží, odkud vyšli.

Účastníků pochodu se sešlo kolem 70, včetně jedné rodiny se třemi malými dětmi. Odpůrců bylo ještě méně. Na celou akci dohlížela početně výrazně větší skupina policistů.

"V průběhu shromáždění jsme nezaznamenali žádné protiprávní jednání. Situaci nadále monitorujeme a vyhodnocujeme pořízenou dokumentaci a záznamy, ze kterých mohou ještě vyplynout další skutečnosti, které budou předmětem následného šetření," řekla po akci policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Policie se na pondělí připravila - kromě pořádkové, cizinecké a dopravní policie byli v pohotovosti také kriminalisté, pořádková a zásahová jednotka, psovodi a antikonfliktní tým, shora situaci sledoval vrtulník a na ulici speciální policejní monitorovací vozy.

Neberme ohledy na menšiny, hlásal pořadatel

Akce začala po 14:00 projevy organizátorů zaměřenými proti Romům a jiným menšinám. "Jmenujeme se Čechy, Česko, Česká republika, proč bych tady měl brát jakýkoliv ohled na jakoukoliv menšinu," promlouval jeden z organizátorů Ladislav Vladař. 

Domáhal se také legislativních změn, které podle něj může prosadit v parlamentu jedině ultrapravicová strana, řekl pak novinářům.

Po krátkých projevech se průvod s několika vlajkami a transparentem za zpěvu nacionalisticky laděných textů vydal na pochod. Po několika stech metrech byla v parčíku aktivnější skupinka odpůrců, kteří na pochodující pokřikovali a pískali, policie ale obě skupiny nepustila k sobě.

"Na základě zkušeností s předešlými podobnými pochody nemá podle mého ani tento jiný cíl, než projevit nenávist k jinakosti, dělit občany a hloupě a nebezpečně rozdělovat společnost. Je mně líto, že je to právě v den, který je oslavou spolužití a dobrého sousedství. Osobně s tímto pochodem a jeho zaměřením zásadně nesouhlasím," uvedl na stránkách města primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

Radikálové demonstrovali i v Ostravě

Radikálové v pondělí prošli také ulicemi Ostravy. Po skončení protiromské demonstrace kolem 15. hodiny se asi pokusilo dostat ke dvěma ubytovnám pro sociálně slabé v centru města. Policie je ale vždy včas zastavila. 

Dav, ve kterém byla především mládež, se před 17:00 rozešel, když se mu nepodařilo dojít na Náměstí Svatopluka Čecha. Tam měli svou nahlášenou akci Romové. Vše se obešlo bez konfliktů.

Účastníci akce na Prokešově náměstí, nazvané Protest proti porušování práv slušných občanů ČR, se po skončení vydali k nedaleké ubytovně v Sokolské třídě. Skupina ušla jen několik stovek metrů a zastavil je kordon těžkooděnců.

Dav se pak rozdělil a jeho část se ulicemi vydala k ubytovně v Cihelní ulici. Policejní jednotky na to ale byly připravené a policisté v helmách a se štíty skupinu zastavili v kolejišti nedaleko Cihelní ulice. 

Odtud se už zbývající skupinky pokusili dostat neúspěšně do Ostravy-Přívozu. Na Náměstí Svatopluka Čecha. 

Tam od 14:00 demonstrovala proti rasismu stovka převážně Romů. "Jsme tady doma," začali Romové skandovat, když se účastníci druhé akce dostali na dohled.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy