Plzeň - V Plzni odstartoval ve středu sedmý ročník mezinárodního bienále kresby, které se jako jediný projekt v Evropě zabývá jednobarevnou kresbou. Díla do něj přihlásilo 388 autorů ze 40 zemí.
Hlavní cenu Grand Prix získal jeden z předních polských umělců v oblasti kresby a grafiky Pawel Warchol. Porotu zaujala jeho série zobrazující jeden z objektů koncentračního tábora v Osvětimi. Novináře o tom informovali organizátoři.
"Warcholovo dílo je velmi výrazné a pro téma, jež si zvolil, našel adekvátní prostředky věcného, téměř neosobního projevu. V tématu Abeceda Osvětimi se soustředila silná myšlenka se silnou výtvarnou podporou," odůvodnila verdikt poroty její členka a historička umění Dana Doricová.
Dvaapadesátiletý Warchol žije a tvoří v Osvětimi, novinářům řekl, že se vyjadřuje především kresbou. K tématu koncentračního tábora vytvořil několik cyklů, téma holokaustu v nich neestetizuje, zachycené předměty v jeho dílech symbolizují lidské ponížení, těžký osud vězňů. "Jeho dílo má v sobě sílu," dodala Doricová.
Kresbu vytlačují multimédia
Počet autorů, kteří přihlašují svá díla do plzeňského bienále, neustále roste. A to i přesto, že bývá v posledních letech kresba na mnoha uměleckých školách potlačována kvůli rozvoji multimédií.
"Výsledky letošního bienále odporují tvrzení, že budoucnost kresby je temná," uvedla Jana Potužáková z organizačního výboru přehlídky. Podle Doricové naději kresbě dává i to, že mezi autory je zastoupeno 39 umělců mladší generace, z nich dokonce 22 narozených po roce 1990.
Uděleny byly i další ceny, k výstavě byl také vydán katalog, v němž jsou zastoupeni všichni autoři vybraní mezinárodní porotou pro účast v expozici. VII. mezinárodní bienále kresby Plzeň 2010 se koná v Západočeském muzeu, v Galerii Jiřího Trnky a Univerzitní galerii od 7.října do 14. listopadu.