Disidentku Danu Němcovou ocenila Plzeň

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 6. 2011 6:54
Němcová obdržela Cenu 1. června za přínos demokracii, svobodě a za bhajobu lidských práv
Dana Němcová přebírá v Plzni cenu z rukou primátora Martina Baxy
Dana Němcová přebírá v Plzni cenu z rukou primátora Martina Baxy | Foto: Magistrát města Plzeň

Plzeň - Cenu 1. června převzala na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně v obřadní síni plzeňské radnice Dana Němcová, signatářka a jedna z mluvčích Charty 77 a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Po převzetí ceny Němcová poděkovala především mladým lidem, kteří ji na cenu navrhli. Ocenila, že si všímají takových hodnot, které ona v životě vyznávala. "Vrcholem důstojnosti je svoboda a život v pravdě a o to musíme usilovat všichni, i sami za sebe," řekla Němcová.

Primátor Martin Baxa ve svém projevu mimo jiné připomněl dílo spisovatele George Orwella a  jeho román 1986.

"Spisovatel Orwell byl skutečně vizionář, ukázalo se i u nás, že režim, který byl tak podobný Orwellově představě a jevil se jako neotřesitelný a věčný, se nakonec rozpadl v prach. Život jej zdolal. Vážená paní Němcová, myslím si, že jste jednou z těch, kteří tu naději v sobě neustále nesou a jsou chvíle, kdy Vás potřebujeme slyšet i dnes. Máme demokracii a někdy až nevídanou svobodu, ale zároveň prožíváme i značně znejistělý svět. To je ta pomyslná účtenka, kterou za tuto svobodu platíme."

Sedmdesátiletá Dana Němcová byla aktivní v boji za lidská práva i po listopadu 1989. Krátce byla poslankyní Federálního shromáždění, vedla správní radu Výboru dobré vůle Olgy Havlové a zakládala Poradnu pro uprchlíky, kde dlouhá léta působila.

Škodováci - první povstalci proti komunismu

Cena připomíná události 1. června 1953, nazývané někdy také "první zvonění". Plzeňané, především dělníci Škodovky, tehdy jako vůbec první ve střední Evropě otevřeně povstali proti komunistickému režimu, jenž měnovou reformou přes noc znehodnotil jejich úspory. Milice a armáda nepokoje násilně potlačily, následovaly rychlé soudy, vězení, vypovězení z města, zbavení občanských práv a perzekuce rodin trvající mnohdy až do roku 1989.

Laureáty ceny, kterou město za významný přínos demokracii, svobodě a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv uděluje od roku 1993, jsou mimo jiných Pavel Tigrid, Václav Havel, Fero Fenič, Ivan Medek, Jiří Stránský, váleční novináři Petra Procházková, Jaromír Štětina, Michal Kubal, Jan Šibík a další.

 

Právě se děje

Další zprávy