Plzeň - Děkan Fakulty právnické Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni Květoslav Růžička rezignuje k 12. prosinci ze zdravotních důvodů na funkci.
Oznámil to v pátek telefonicky rektorce ZČU Iloně Mauritzové a zároveň rezignaci zaslal písemně, řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová s tím, že 12. prosince zasedá akademický senát fakulty, který rozhodne o vyhlášení volby nového děkana.
Růžičku pohřešovala minulý měsíc policie. Poté, co ho po pár dnech našla na Šluknovsku, byl v pracovní neschopnosti.
Mauritzová pověří k datu rezignace vedením fakulty proděkana pro vědu a výzkum Viléma Knolla. Růžička na škole zůstane jako profesor mezinárodního práva.
"Rozhodnutí pana děkana v současné situaci vnímám jako zodpovědné a přeji mu samozřejmě pevné zdraví," uvedla Mauritzová. Věří, že nového děkana by práva mohla mít už v lednu. Dodala, že na tomto postu by uvítala někoho mladšího a dynamičtějšího.
"Někoho, kdo by mohl mít před sebou budoucnost silného akademického pracovníka, který by spojil svoji budoucí kariéru ne s nějakou advokátní kanceláří, ale s činností na fakultě," uvedla.
Růžička řídil fakultu od října 2010. V pracovní neschopnosti je do 22. prosince. O jeho rezignaci bude rektorka během pátku informovat předsedu akademického senátu fakulty Tomáše Pezla.
Volba nového děkana bude vyhlášena 12. prosince
"Vnitřní předpisy fakulty na takovou situaci samozřejmě pamatují a akademický senát se jí může ihned zabývat na svém nejbližším jednání, které se uskuteční 12. prosince. Na tomto jednání tak může okamžitě vyhlásit volbu nového děkana," doplnila Kvapilová.
Pětašedesátiletý Růžička stojí v čele fakulty od loňského října. Na počátku listopadu odňalo ministerstvo školství fakultě akreditaci doktorského studijního programu a pozastavilo jí oprávnění konat státní rigorózní zkoušky a udělovat titul JUDr.
Tyto kroky doporučila ministerstvu už v červnu akreditační komise. ZČU podala proti odnětí akreditace doktorského oboru Občanské právo rozklad.
Ministr spravedlnosti a bývalý reformní děkan fakulty Jiří Pospíšil (ODS) za ztrátu akreditace vinil právě Růžičku. Podle ministra Růžička selhal jako manažer, protože se nedohodl na spolupráci se svým loňským protikandidátem Karlem Eliášem, jenž patřil k reformnímu křídlu na fakultě.
Růžičkovu rezignaci proto vítá. "Jeho odchodem získává fakulta ještě jednu šanci pět minut po dvanácté zvolit děkana, který bude pokračovat v reformním úsilí, které jsem já zahájil a které za profesora Růžičky bylo zastaveno," řekl Pospíšil.
Mauritzová: nový děkan musí stabilizovat fakultu
Podle Mauritzové bude hlavním úkolem nového děkana stabilizace fakulty, z níž odešlo 29 pedagogů. Nechtěla přímo spojovat úkol nového šéfa fakulty se snahou o návrat učitelů, kteří odešli.
Naopak Pospíšil tvrdí, že to je zásadní věc. "Bude klíčové, nakolik bude nový děkan schopný oslovit reformní akademiky, kteří ze školy odešli, a případně je získat zpátky pro fakultu," řekl ministr. Jen s lidmi typu Eliáše má fakulta šanci být špičkovou katedrou, jinak bude průměrná regionální právnická fakulta nebo zanikne, míní ministr.
Podívejte se, jak se stal Pospíšil děkanem plzeňských práv:
Eliáš už ale má své projekty a na fakultu se rozhodně vrátit nehodlá, odpověděl na dotaz, zda se bude ucházet o post děkana. Zdůraznil, že rezignací Růžičky se problémy práv neřeší. Růžička je podle něj spíš obětí než hlavním hybatelem dění na fakultě.
Už letos v červnu, když akreditační komise navrhla ministerstvu omezit plzeňským právům magisterský a pozastavit doktorský program, Růžička onemocněl a více než měsíc byl v pracovní neschopnosti. Kvůli srdeční slabosti a nevolnosti byl na pozorování v nemocnici.
Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou a kde byl jedním z rozhodců. Ti v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří.