Práva v Plzni nesmějí dávat titul JUDr., nařídil úřad

ČTK ČTK
7. 11. 2011 17:51
Ministerstvo školství odejmulo plzeňským právům akreditaci doktorského studijního programu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství (MŠMT) odejmulo plzeňským právům akreditaci doktorského studijního programu. Rozhodnutí, které platí od 29. února 2012, obdržela Západočeská univerzita (ZČU) v pondělí ráno.

MŠMT také pozastavilo oprávnění konat státní rigorózní zkoušky a udělovat titul JUDr. Tyto kroky doporučila ministerstvu už letos v červnu akreditační komise.

Fakulta nyní čeká na rozhodnutí ministerstva, které rozhodne o prodloužení akreditace magisterského a bakalářského studia. O reakreditaci požádala fakulta ministerstvo 31. října, osm měsíců předtím, než vyprší.

"Věříme, že dostaneme stanovisko o prodloužení akreditace do konce ledna příštího roku. Až poté by se mohli přijímat na právnickou fakultu noví studenti," uvedla rektorka Ilona Mauritzová. Současných studentů magisterského studia se obdržené verdikty MŠMT nedotknou.

Podle vedení ZČU neznamenají pro plzeňská práva žádný zásadní problém. "U doktorského studijního programu by stejně právnická fakulta musela v roce 2012 předložit žádost o prodloužení akreditace doktorských programů," uvedla rektorka.

Program je závislý na vědeckém výkonu instituce, který podle proděkana Viléma Knolla dosud nebyl vysoký. "Nově přijatí profesoři a docenti a jejich vědecká činnost by to měli změnit," dodal.

Situace se od června výrazně změnila

Doktorandy už fakulta nepřijímá dva roky, tedy od počátku aféry fakulty, a zbylým několika zajistí dostudování na jiných školách.

Pozastavené konání státních rigorózních zkoušek a udělování titulů JUDr. by měla fakulta obnovit hned poté, co ministerstvo rozhodne kladně o prodloužení akreditace magisterského studia, tedy počátkem příštího roku.

"Pokud shledá, že opravdu to personální zabezpečení fakulty je kvalitní a dostatečné, pak může zároveň s udělením prodloužení akreditace i změnit verdikt v oblasti rigorózního řízení," dodala rektorka. 

Situace na fakultě se od června, kdy verdikty navrhla ministerstvu akreditační komise, podle Knolla výrazně změnila, zejména v personálním obsazení. "Změny byly prezentovány v akreditačním spisu," dodal. Podle něj verdikty MŠMT, které ZČU dostala, reagují spíše na dobu před letošním červnem.

Ministra spravedlnosti a bývalého reformního děkana plzeňských práv Jiřího Pospíšila (ODS) situace na fakultě velmi mrzí. Je přesvědčen, že za současný stav nese vinu děkan Květoslav Růžička a jeho manažerské selhání, protože se nedohodl na spolupráci s Karlem Eliášem, jenž také patřil k reformnímu křídlu na fakultě.

"Já jsem velmi kladl na srdce panu děkanovi, že se musí domluvit s panem profesorem Eliášem a týmem mladých nadějných vědců kolem něj. Bez nich ta škola podle mě do budoucna nemá příliš mnoho šancí. Bohužel k té dohodě nedošlo, lidsky mě to velmi mrzí, ale jsem skeptický k dlouhodobému vývoji plzeňské právnické fakulty," konstatoval v pondělí v Plzni Pospíšil. Pro fakultu prý nevidí do budoucna mnoho řešení.

Fakulta od předloňska čelí pochybnostem, které se týkají způsobu přijímání studentů, opsaných prací a nestandardně rychlého studia. Kvůli aférám s takzvanými rychlostudenty odstoupilo v září 2009 tehdejší vedení fakulty.

Vedení ZČU v lednu roku 2011 oznámilo, že zruší diplom zhruba 20 držitelům magisterského titulu. Správní řízení o zrušení magisterského diplomu zahájila ZČU se 41 lidmi. 

V červenci pak odeslala celkem 12 absolventům plzeňských práv usnesení o rušení diplomů. V sedmi případech jde o titul magistr, ve třech o titul JUDr., po jednom bakaláři a Ph.D.

V září začala protikorupční policie situaci v Plzni znovu vyšetřovat. Zajímá se o někdejší systém kurzů celoživotního vzdělávání.

 

Právě se děje

Další zprávy