Ve vagonu v Pardubicích se lidem udělalo špatně, vylitou látku zkoumali hasiči. Byla to voda

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2016 13:42
Ve vagonu vlaku RailJet se v Pardubicích několika lidem udělalo nevolno a kvůli podezřelé látce byli přivoláni i hasiči. Ti žádné nebezpečné chemikálie nenašli. Zjistili, že rozlitá látka je jen voda. Ve vagonu nejspíš někdo použil pepřový sprej. Vlaková souprava, která je na cestě ze Štýrského Hradce do Prahy, čekala na náhradní vlakovou četu a z Pardubic odjela s více než hodinovým zpožděním.
(Ilustrační foto).
(Ilustrační foto). | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice – Záchranáři ve středu na pardubickém nádraží ošetřovali čtyři lidi, kteří cestovali ve vlaku jedoucího ze Štýrského Hradce do Prahy. Ve vagonu nejspíš někdo použil pepřový sprej. Podle prvotních informací si 15 lidí stěžovalo na bolest hlavy. Na nádraží v Pardubicích tak již čekaly jednotky záchranářů, aby podezření prověřily. "Hasiči žádnou nebezpečnou látku v ovzduší nenaměřili," řekly mluvčí policie a hasičů.

"Asi šlo o pepřák. Koncentraci nebezpečné látky jsme nenaměřili. Tekutina vylitá na zemi byla voda," řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Mluvčí pardubické policie Eva Maturová uvedla, že ošetřeni byli čtyři členové posádky vlaku.

Podle tiskové mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové si dva lidé z vlakové čety stěžovali na nevolnost. Ti v jízdě nepokračují a místo nich jede náhradní vlaková četa. Vlak s více než hodinovým zpožděním pokračuje na cestě ze Štýrského Hradce do Prahy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy