Bombové hrozby ochromily desítky míst v Česku, policie už má podezřelého

ČTK Barbora Němcová ČTK, Barbora Němcová
Aktualizováno 10. 5. 2016 16:36
Anonym v úterý oznámil, že na hlavním nádraží v Praze, Plzni, Pardubicích a další místech v Česku jsou nastraženy bomby. Policie proto řadu míst evakuovala. Nádraží v Praze, Pardubicích a v Plzni byla policisty uzavřena. Před 13. hodinou byl provoz obnoven. Vlaky nabraly 60- až 90minutová zpoždění. Policie žádnou bombu nenašla. Později zadržela v Hradci Králové jednačtyřicetiletého muže, který je z výhrůžek podezřelý. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení.
Policisté před pražským hlavním nádražím.
Policisté před pražským hlavním nádražím. | Foto: ČTK

Praha - Policie evakuovala pražské hlavní nádraží a více než desítku dalších míst v Česku kvůli anonymu, který na nich oznámil bombu. Později zadržela v Hradci Králové jednačtyřicetiletého muže, který je z výhrůžek podezřelý. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení.

Podle informací od magistrátů se hrozba týkala také pražského a mladoboleslavského magistrátu, jičínské radnice, nádraží a budov magistrátů v Plzni a Pardubicích a jedné pardubické školy. Lidé museli budovy a nádraží opustit, na nádražích byl zastaven provoz vlaků a v Praze také metra. Mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská nechtěla konkrétní místa, na která se hrozba vztahuje, upřesnit. Odmítla i sdělit jejich počet. Nakonec policie ale žádnou bombu nenašla.

Umístění nástražných výbušných systémů anonym oznámil nejenom policii. Policisté podle ní přijali opatření. "Jaká opatření a na kterých místech, asi blíže specifikovat nebudeme z taktických důvodů," dodala. Aktuálně.cz ale mluvčí potvrdila, že se jedná o více než desítku míst. Lidé dostali informace od hlídek na místech, kde policisté zasahují.

Policie vyklidila tři nádraží

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman potvrdil hrozbu bombou, v budovách magistrátu. Kolem poledne policie uzavřela i hlavní nádraží v Praze, Plzni a Pardubicích. "Před 13. hodinou byl na nádražích provoz obnoven," informoval Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Některé vlaky podle něj mohly nabrat 60- až 90minutové zpoždění.

Podle plzeňské policie se hrozba bombou týkala i tamního hlavního nádraží. Mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková uvedla, že lidé museli odejít ze všech magistrátních budov, vrátí se až později odpoledne. Podle informací anonym ohlásil, že bomba na plzeňském magistrátu exploduje v poledne. K tomu ale nedošlo.

V Jičíně anonym oznámil bombu na městském úřadu. "Z obou našich budov bylo evakuováno 150 úředníků a několik klientů, na místě je policie," řekla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová. Mluvčí jičínské policie Hana Klečalová odkázala s veškerými dotazy k této věci na policejní prezidium.

Bomba se nikde nenašla

"O půl deváté zavolal anonymní volající, jednou větou oznámil, že ve dvanáct vybuchne bomba," řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek. Magistrát preventivně evakuoval nejen hlavní budovu na Perštýnském náměstí, ale i objekty ve Štrossově ulici, náměstí Republiky a Komenského náměstí, které patří hejtmanství. Úředníci dostali pro dnešek volno. Před 13:00 policejní opatření skončila. "Nevěděli jsme, kterou budovu anonym myslí. Výbušný systém nikde nebyl," řekl mluvčí radnice Radim Jelínek.

Policie uzavřela Pernštýnské náměstí i Wernerovo nábřeží, u výstražných pásek hlídkovali policisté a upozorňovali chodce, aby celý historický blok obešli, protože je dočasně uzavřený. Stejná bezpečnostní opatření panovala i na nádraží a v ZŠ Resselova, která má 450 žáků.

"Před desátou jsme šli všichni na dopravní hřiště. Kontaktovali jsme rodiče, většinou si děti rychle odvezli. Zůstalo nám jich tu jen pár. Máme povoleno vrátit se do budovy, zatím nejde elektřina a voda, ta se preventivně odpojila," řekla vychovatelka Gabriela Hanušová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy