Bombové hrozby ochromily desítky míst v Česku, policie už má podezřelého

ČTK Barbora Němcová ČTK, Barbora Němcová
Aktualizováno 10. 5. 2016 16:36
Anonym v úterý oznámil, že na hlavním nádraží v Praze, Plzni, Pardubicích a další místech v Česku jsou nastraženy bomby. Policie proto řadu míst evakuovala. Nádraží v Praze, Pardubicích a v Plzni byla policisty uzavřena. Před 13. hodinou byl provoz obnoven. Vlaky nabraly 60- až 90minutová zpoždění. Policie žádnou bombu nenašla. Později zadržela v Hradci Králové jednačtyřicetiletého muže, který je z výhrůžek podezřelý. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení.
Policisté před pražským hlavním nádražím.
Policisté před pražským hlavním nádražím. | Foto: ČTK

Praha - Policie evakuovala pražské hlavní nádraží a více než desítku dalších míst v Česku kvůli anonymu, který na nich oznámil bombu. Později zadržela v Hradci Králové jednačtyřicetiletého muže, který je z výhrůžek podezřelý. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení.

Podle informací od magistrátů se hrozba týkala také pražského a mladoboleslavského magistrátu, jičínské radnice, nádraží a budov magistrátů v Plzni a Pardubicích a jedné pardubické školy. Lidé museli budovy a nádraží opustit, na nádražích byl zastaven provoz vlaků a v Praze také metra. Mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská nechtěla konkrétní místa, na která se hrozba vztahuje, upřesnit. Odmítla i sdělit jejich počet. Nakonec policie ale žádnou bombu nenašla.

Umístění nástražných výbušných systémů anonym oznámil nejenom policii. Policisté podle ní přijali opatření. "Jaká opatření a na kterých místech, asi blíže specifikovat nebudeme z taktických důvodů," dodala. Aktuálně.cz ale mluvčí potvrdila, že se jedná o více než desítku míst. Lidé dostali informace od hlídek na místech, kde policisté zasahují.

Policie vyklidila tři nádraží

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman potvrdil hrozbu bombou, v budovách magistrátu. Kolem poledne policie uzavřela i hlavní nádraží v Praze, Plzni a Pardubicích. "Před 13. hodinou byl na nádražích provoz obnoven," informoval Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Některé vlaky podle něj mohly nabrat 60- až 90minutové zpoždění.

Podle plzeňské policie se hrozba bombou týkala i tamního hlavního nádraží. Mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková uvedla, že lidé museli odejít ze všech magistrátních budov, vrátí se až později odpoledne. Podle informací anonym ohlásil, že bomba na plzeňském magistrátu exploduje v poledne. K tomu ale nedošlo.

V Jičíně anonym oznámil bombu na městském úřadu. "Z obou našich budov bylo evakuováno 150 úředníků a několik klientů, na místě je policie," řekla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová. Mluvčí jičínské policie Hana Klečalová odkázala s veškerými dotazy k této věci na policejní prezidium.

Bomba se nikde nenašla

"O půl deváté zavolal anonymní volající, jednou větou oznámil, že ve dvanáct vybuchne bomba," řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek. Magistrát preventivně evakuoval nejen hlavní budovu na Perštýnském náměstí, ale i objekty ve Štrossově ulici, náměstí Republiky a Komenského náměstí, které patří hejtmanství. Úředníci dostali pro dnešek volno. Před 13:00 policejní opatření skončila. "Nevěděli jsme, kterou budovu anonym myslí. Výbušný systém nikde nebyl," řekl mluvčí radnice Radim Jelínek.

Policie uzavřela Pernštýnské náměstí i Wernerovo nábřeží, u výstražných pásek hlídkovali policisté a upozorňovali chodce, aby celý historický blok obešli, protože je dočasně uzavřený. Stejná bezpečnostní opatření panovala i na nádraží a v ZŠ Resselova, která má 450 žáků.

"Před desátou jsme šli všichni na dopravní hřiště. Kontaktovali jsme rodiče, většinou si děti rychle odvezli. Zůstalo nám jich tu jen pár. Máme povoleno vrátit se do budovy, zatím nejde elektřina a voda, ta se preventivně odpojila," řekla vychovatelka Gabriela Hanušová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy