Majetkové přiznání nedám, vzepřel se bývalý odborář Dušek. Zákonu i Zemanovi navzdory

Radek Nohl Radek Nohl
10. 9. 2015 11:45
Bývalý letitý železniční odborář, dnes náměstek hejtmana Pardubického kraje, Jaromír Dušek odmítl opakovaně předat krajskému úřadu své majetkové přiznání. Vzepřel se tak zákonu i slovům prezidenta Miloše Zemana, čestného předsedy Strany práv občanů, jejímž je členem. Důvodem jsou podle Duška novináři, kteří by mohli zveřejnit to, co si koupil. Za to, že dokument, který běžně předkládají všichni politici v Česku, dva roky za sebou neodevzdal, hrozí Duškovi pokuta.
Jaromír Dušek a Miloš Zeman.
Jaromír Dušek a Miloš Zeman. | Foto: Jaromír Dušek

Praha - Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek tají před veřejností svůj majetek. Navzdory zákonu již dvakrát po sobě odmítl odevzdat krajskému úřadu své majetkové přiznání.

Případem se podle zjištění deníku Aktuálně.cz bude zabývat přestupková komise v Ústí nad Orlicí, pod které spadá Duškovo trvalé bydliště v Dolní Dobrouči. Bývalému železničnímu odboráři nyní hrozí pokuta. V případě, že politik neodevzdá jedno majetkové přiznání, může být potrestán částkou do výše 50 tisíc korun.

Za prokazování majetku často lobbuje i prezident a čestný předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. A také strana, ve které je Dušek v Pardubickém kraji prvním místopředsedou, před volbami do Sněmovny v roce 2013 hlásala, že přitvrdí se zákonem o nabytém majetku. Jenže náměstek hejtmana to, zda si něco v předešlém roce koupil, jestli má dluhy nebo zda dostal nějaký dar, říct nechce.

"Veškerý majetek a veškeré nákupy jsou prostřednictvím finančního úřadu snadno dohledatelné," tvrdí Dušek. Jenže k tomu, co uvede v dokumentech pro finanční úřad, se veřejnost nedostane.

Až mě vykradou, novináři mi nic nedají

Dušek přesto říká, že má pro opakované neodevzdání svého majetkového přiznání vážné důvody. "Pakliže neexistuje zákonná ochrana toho, aby kdejaký novinář napsal podrobnosti z mého přiznání, co jsem kde koupil a kde to mám," zdůvodnil Dušek, proč se rozhodl, že dokument, který běžně předkládá každý veřejný funkcionář v Česku, dávat krajskému úřadu nebude.

"Až mě druhý den vykradou, tak mi nedáte vůbec nic a budete se mi v novinách vyšklebovat," dodal a poté hovor ukončil.  

Náměstek hejtmana Pardubického kraje odevzdal majetkové přiznání jen za rok 2012. Tedy poté, co nastoupil do této funkce. V něm uvedl, že je výrobcem elektrické energie, zaměstnancem ČD Cargo a členem dozorčí rady firmy Dopravní zdravotnictví.

Případ řeší přestupková komise

Rap Jaromíra Duška
Rap Jaromíra Duška | Video: http://www.youtube.com

Za roky 2013 a 2014 ale již tento dokument krajskému úřadu nedal. "Náměstek Dušek majetkové přiznání neodevzdal. Ředitelem krajského úřadu byl vyzván k nápravě, což neučinil. Záležitost v současné době řeší přestupková komise ORP Ústí nad Orlicí," řekl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Řízení nakonec může skončit pokutou do výše desítek tisíc korun.

Jaromír Dušek před nástupem do vedení kraje, kde má na starosti dopravu, působil řadu let na železnici. Byl výpravčím, šéfem jednoho odborového svazu a i členem dozorčí rady Českých drah. Před volbami v roce 2013 překvapil videem, na kterém rapuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy