Pardubice - Prodej, směna nebo využití především pro kulturní účely. To je osud krajských školských objektů, které zůstaly po sloučení škol nebo poklesu počtů studentů nevyužité. Pardubický kraj začal s těmito kroky postupně v roce 2010, probíhat by pak měly ještě příští rok.
Podle krajské radní pro školství Jany Pernicové je cílem změn snížení provozních nákladů, včetně nákladů na opravu a údržbu objektů. Měly by vést také ke zvýšení naplněnosti stávajících budov.
"Prostředky získané z prodeje nepotřebného školského majetku sloužily a slouží k financování změn ve školství, ať se již jedná o stavební úpravy nebo o nové vybavení pro školy," dodala radní.
Kraj už prodal například část areálu v Hylvátech, který zůstal opuštěný po sloučení dvou škol v orlickoústeckém okrese. Hejtmanství prodejem získalo 8,3 milionu korun.
Podobný osud potkal nepotřebný areál odborného výcviku v Hnátici, který kvůli poklesu žáků opustila Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí. Kraj ho odprodal za 4,5 miliony korun.
Kraj chce směnit objekt za jiný
Hejtmanství využívá i možnosti směny. "Pardubický kraj vede intenzivní jednání s představiteli města Vysoké Mýto o bezúplatné směně části hlavní budovy školy ve vlastnictví města, kterou využívá VOŠ stavební a SOŠ stavební Vysoké Mýto, s nevyužitým areálem v ulici Průmyslová ve vlastnictví Pardubického kraje," uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.
Pokud by ke směně došlo, ušetří kraj podle svých odhadů 900 tisíc korun určených na provoz a údržbu areálu a roční nájemné ve výší 230 tisíc korun.
Také v Chrudimi vedl pokles počtu žáků k opuštění několika školských objektů. Střední škola průmyslová strojnická, technická a VOŠ Chrudim uvolnila hned dvě budovy. Jedna bude v budoucnu nabídnuta k odprodeji, v druhé se usídlí nové depozitáře Regionálního muzea Chrudim.
Kraji odprodal nepotřebnou budovu bývalého učiliště v Hlinsku. Podobný osud zřejmě čeká i nevyužité objekty v Lázních Bohdaneč a Přelouči. Směna by měla potkat některé školské budovy v Pardubicích.