Kraj má opět méně středoškoláků, slučování se vyplatilo

ČTK ČTK
26. 10. 2011 19:20
Úprava sítě středních škol pomohla především učebním oborům
Do lavic středních škol zasedlo o 7 procent méně studentů.
Do lavic středních škol zasedlo o 7 procent méně studentů. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Počet studentů na středních školách se v Pardubickém kraji opět snížil.

"Meziročně ubylo 1629 žáků, což představuje pokles o téměř sedm procent," informovala mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Podle hejtmanství však úprava sítě středních škol, která se letos uskutečnila, některým ohroženým školám pomohla. Mírný meziroční nárůst v prvních ročnících také zaznamenaly učební obory, což kraj dlouhodobě prosazoval, některé podporuje i studijními stipendii.

Celkový pokles počtu žáků je letos oproti loňskému roku více než dvojnásobný. Ještě větší propad než u denního studia zaznamenaly počty studentů dálkového, večerního a distančního studia, je jich téměř o 11 procent méně než o rok dříve.

Výjimečné obory zůstávají

Slučování škol podle kraje pomohlo stabilizovat ty méně naplněné a zachránit potřebné obory, některé mají i vyšší počty žáků. Například Střední zahradnická a technická škola v Litomyšli a Vyšší odborná škola a Střední škola technická v České Třebové vykázaly nárůst oproti součtu žáků dvou bývalých subjektů o 26, respektive sedm žáků.

Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích přijala o 41 žáků více než v loňském roce. Naplnil se i nový obor požární ochrana. Střední škola potravinářství a služeb Pardubice má nyní 948 žáků a může zachovat obory, které jsou v České republice výjimečné, obor technologie potravin zaznamenal nárůst žáků.

V Přelouči díky splynutí gymnázia a technického učiliště zůstalo zachováno osmileté gymnaziální studium, čtyřleté v roce 2013 skončí. Stabilizovala se také Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu v Chocni, což zatím umožňuje zachránit i méně naplněné třídy obchodní akademie.

Výjimkou z všeobecného poklesu jsou učební obory, které mají v prvních ročnících proti loňsku o 39 žáků více. "Svědčí to o zájmu o toto studium, i když celkově studuje ve všech třídách učebních oborů o 127 dětí méně než před rokem, neboť odešly početně silné poslední ročníky," řekla Miloslava Drábková z odboru školství krajského úřadu.

Mezi lety 2005 až 2011 se počet studentů všech středních škol v Pardubickém kraji snížil o více než 3500, z toho nejvíce na Orlickoústecku, téměř o 1300 žáků. Nejméně jich ubylo na Svitavsku, necelých 400.

V nejbližších třech letech podle hejtmanství sice nebude radikálně klesat počet žáků přicházejících na střední školy, ale protože odejdou relativně silné ročníky, poklesne absolutní počet žáků na středních školách Pardubického kraje ještě o dalších 1500 až 2000 žáků.

 

Právě se děje

Další zprávy