Pardubice - Život v Pardubicích jitří spor o obnovení Tyršových sadů. Části veřejnosti odmítá plán radnice pokácet stovky stromů a keřů.
Emoce dostoupaly vrcholu, když se organizátoři protestů dozvěděli, že zatímco probíhala demonstrace proti masivnímu a nákladnému kácení, městští zastupitelé přiklepli na tento projekt dalších 13 milionů korun. Označili to za "pobuřující a nemorální".
Město se brání a tvrdí, že se naopak snaží vyjít lidem vstříc. "Pokusíme se upravit projekt tak, aby byl pro protestující občany města co nejméně problematický," uvedl v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz náměstek hejtmanky František Brendl (Pardubáci), jenž má projekt na starosti.
Aktuálně.cz: Je pravda, že pardubické zastupitelstvo navýšilo v úterý rozpočet na revitalizaci Tyršových sadů o dalších 13 milionů?
Ano, zastupitelstvo navýšilo rozpočet revitalizace Tyršových sadů o 13 milionů, výsledná cena by však neměla přesáhnout plánovaných 70 milionů korun.
A.cz: Co vedlo zastupitele k tomuto navýšení?
Zastupitelé částku zvýšili proto, aby bylo možné uzavřít smlouvu o dílo s realizátorem revitalizace. Ten vzešel z veřejné soutěže a jím nabídnutá cena, která byla nejnižší cenou, byla právě 83 milionů. Rada města však současně pověřila vedoucího Odboru majetku a investic Magistrátu města Pardubic, který má na starosti konkrétní administrativní záležitosti spojené s revitalizací parku, aby s vybraným zhotovitelem uzavřel dodatek ke smlouvě. Jeho obsahem musí být takové snížení rozsahu prací, aby cena nepřesáhla avizovaných 70 milionů.
Brendl: My také chceme zelenou oázu
A.cz: Má současný protest iniciativy a občanů proti masivnímu kácení v Tyršových sadech, ať již formou demonstrací či petic, nějaký vliv na rozhodování zastupitelstva či konečnou podobu projektu?
Určitě má. Už na základě předchozích jednání s občany byly v projektu provedeny dílčí změny týkající se rozsahu kácení stromů nebo výsadby bylinného parteru. S iniciátory nejnovější petice mám další schůzku a předpokládám, že se opět pokusíme upravit projekt tak, aby byl pro protestující občany města co nejméně problematický.
A.cz: V médiích se objevila zpráva, že s firmou, jež má revitalizaci provádět, byly hrubě nespokojeny Poděbrady a že se její projekty revitalizace městské zeleně obecně vyznačují nešetrností k přírodě. Takovým měl být i plán revitalizace Střeleckého ostrova v Praze. Byly vám tyto informace známy již dříve? Jakou jim přikládáte váhu?
Přiznám se, že nespokojenost Poděbrad jsem zaznamenal až nyní, a v tuto chvíli nejsem schopen posoudit, do jaké míry je založena na faktických skutečnostech a do jaké vychází z toho, že projekt i jeho autor byli vybráni jinou politickou garniturou, než teď vládne poděbradské radnici a rekonstrukci kritizuje.
My jsme naopak stavěli na velmi dobrých referencích ateliéru Zahrada nad Metují, o jejichž důvěryhodnosti nás přesvědčily i úspěchy této společnosti ve významných urbanisticko-architektonických soutěžích. Neslyšeli jsme ani o nešetrnosti projektů této společnosti k přírodě.
Bez ohledu na to jsme si však ve smlouvě vyhradili právo ovlivňovat zásahy do zeleně v Tyršových sadech. Proto doufám, že výsledkem našeho společného snažení bude skutečně krásný městský park, který architektonicky souzní s historickým jádrem města, v němž se nachází, bude vyhledávaným místem k relaxaci všemi generacemi Pardubáků a současně zůstane zelenou oázou v centru města.