Paddleboardy v centru Prahy končí. Jsou nebezpečné sobě i okolí, říká plavební správa

Jakub Heller Jakub Heller
1. 8. 2019 16:15
Takzvaný paddleboarding, tedy vodní sport, při kterém jezdec na prkně používá k pohybu dlouhého pádla, už v Praze nepůjde provozovat jen tak někde. Státní plavební správa tuto kratochvíli zakázala v celém úseku mezi plavební komorou na Štvanici a výtoňským železničním mostem. Výjimkou je jen samé srdce metropole, konkrétně zdrž Staroměstského jezu, tedy okolí Dětského, Střeleckého a Slovanského ostrova. Na dodržování zákazu budou dohlížet i strážníci. Sami paddleboardisté potvrzují, že situace na Vltavě nebyla kvůli turistům bezpečná.
Paddleboard se stává čím dál oblíbenějším sportem. Kromě zručných jezdců, kteří mezi sebou například pořádají i závody, se však v Praze stal oblíbenou kratochvílí také nezkušených turistů.
Paddleboard se stává čím dál oblíbenějším sportem. Kromě zručných jezdců, kteří mezi sebou například pořádají i závody, se však v Praze stal oblíbenou kratochvílí také nezkušených turistů. | Foto: Jan Franěk

Plavební správa zákaz zdůvodnila bezpečností provozu. Uvedeným úsekem Vltavy podle ní totiž každý den proplouvá mnoho velkých plavidel, mezi nimiž někteří jezdci na paddleboardech nebezpečně kličkují.

"Dochází zde k častému otáčení plavidel a plavební podmínky jsou rovněž ztíženy vlivem proudění toku ze Staroměstského jezu. Při plavbě paddleboardů tak reálně hrozí vznik rizikových situací. Zejména při potkávání a křížení směrů plavby s velkými plavidly nejsou vůdci paddleboardů v intenzivním provozu schopni dodržovat pravidla plavebního provozu," uvedl Hynek Beneš, ředitel pražské pobočky Státní plavební správy.

Zákaz se dotkne podnikání několika pražských půjčoven. Bez výjimky sice mají provozovny v místech, kde je stále možné na prknech pádlovat, například pod železničním mostem či na Střeleckém ostrově, ale budou se muset snažit zajistit, aby jejich klienti nepřekračovali hranice vytyčené úředníky. 

"To už jsme ale stejně dělali. Informovali jsme je o plavebních drahách lodí a jasně jsme jim vymezili prostor, kde mohou jezdit. Třeba v půjčovně Vavřince Hradilka, která je hned pod železničním mostem, všichni klienti podepisovali, že musejí jezdit proti proudu," říká zakladatel Paddleboardshopu Jan Rott. Podobné to podle něj bylo takřka ve všech ostatních půjčovnách.

Nezkušení jezdci si jezdili pod Karlův most pro selfie

Odkud se tedy vzali nebezpeční paddleboardisté, kteří úředníky donutili vydat zákaz plavby? "V půjčovně může být něco nastotisíckrát podepsané, ale klient to nemusí respektovat a půjčovna nemá páky, jak ho k tomu donutit," vysvětluje Rott.

Za problémy podle něj ale také zčásti stojí jedna z největších půjčoven, kterou nechtěl přímo jmenovat, jež si s dodržováním bezpečnosti hlavu příliš nelámala a nechala zákazníky jezdit, kde se jim zlíbí. "Pak se snadno stane, že někdo na paddleboardu stojí poprvé a vydá se pod Karlův most, protože si chce udělat selfie, a absolutně u toho nerespektuje práva plavby," dodává Rott.

Potvrzuje tak slova plavební správy, která upozorňovala na hrozící kolize mezi paddleboardisty a většími plavidly. "Loď, která nezastaví na deseti ani na padesáti metrech, má skutečně velký problém předejít srážce, když se jí do cesty přimotá paddleboardista," říká Rott. 

Za porušení zákazu čeká jezdce pokuta

Zákaz přesto příliš nevítá, jelikož na něj doplatí spousta lidí, kteří na prknech pádlují ohleduplně. "Dotkne se i mě a mých přátel, kteří na paddleboardu jezdit umí a občas si prostě chtějí vyjet do Čertovky. Ale na druhou stranu chápu, že nelze rozlišovat mezi mnou a klientem půjčovny, kterému skutečně hrozilo nebezpečí," uzavírá Rott.

Sám se účastnil jednání s plavební správou, se kterou chystaný zákaz probíral. Úředníci podle něj mají vůli vyjít zručnějším paddleboardistům alespoň trochu vstříc. Ve hře je tak prý vydávání jakýchsi povolení pro jednorázové a organizované plavby či závody do centra.

Úseky, kde omezení platí, budou označeny zákazovou značkou s červeným okrajem a nápisem "Zákaz plavby paddleboardů". Na ostatních částech Vltavy v Praze budou jezdci na prknech smět pádlovat dál bez omezení.

Na dodržování zákazu dohlédnou jak úředníci Státní plavební správy, tak i policisté a strážníci z poříčních útvarů. Jeho porušení bude přestupkem, za který bude pokuty udělovat plavební správa.

 

Právě se děje

Další zprávy