Paddleboardy v centru Prahy končí. Jsou nebezpečné sobě i okolí, říká plavební správa

Jakub Heller Jakub Heller
1. 8. 2019 16:15
Takzvaný paddleboarding, tedy vodní sport, při kterém jezdec na prkně používá k pohybu dlouhého pádla, už v Praze nepůjde provozovat jen tak někde. Státní plavební správa tuto kratochvíli zakázala v celém úseku mezi plavební komorou na Štvanici a výtoňským železničním mostem. Výjimkou je jen samé srdce metropole, konkrétně zdrž Staroměstského jezu, tedy okolí Dětského, Střeleckého a Slovanského ostrova. Na dodržování zákazu budou dohlížet i strážníci. Sami paddleboardisté potvrzují, že situace na Vltavě nebyla kvůli turistům bezpečná.
Paddleboard se stává čím dál oblíbenějším sportem. Kromě zručných jezdců, kteří mezi sebou například pořádají i závody, se však v Praze stal oblíbenou kratochvílí také nezkušených turistů.
Paddleboard se stává čím dál oblíbenějším sportem. Kromě zručných jezdců, kteří mezi sebou například pořádají i závody, se však v Praze stal oblíbenou kratochvílí také nezkušených turistů. | Foto: Jan Franěk

Plavební správa zákaz zdůvodnila bezpečností provozu. Uvedeným úsekem Vltavy podle ní totiž každý den proplouvá mnoho velkých plavidel, mezi nimiž někteří jezdci na paddleboardech nebezpečně kličkují.

"Dochází zde k častému otáčení plavidel a plavební podmínky jsou rovněž ztíženy vlivem proudění toku ze Staroměstského jezu. Při plavbě paddleboardů tak reálně hrozí vznik rizikových situací. Zejména při potkávání a křížení směrů plavby s velkými plavidly nejsou vůdci paddleboardů v intenzivním provozu schopni dodržovat pravidla plavebního provozu," uvedl Hynek Beneš, ředitel pražské pobočky Státní plavební správy.

Zákaz se dotkne podnikání několika pražských půjčoven. Bez výjimky sice mají provozovny v místech, kde je stále možné na prknech pádlovat, například pod železničním mostem či na Střeleckém ostrově, ale budou se muset snažit zajistit, aby jejich klienti nepřekračovali hranice vytyčené úředníky. 

"To už jsme ale stejně dělali. Informovali jsme je o plavebních drahách lodí a jasně jsme jim vymezili prostor, kde mohou jezdit. Třeba v půjčovně Vavřince Hradilka, která je hned pod železničním mostem, všichni klienti podepisovali, že musejí jezdit proti proudu," říká zakladatel Paddleboardshopu Jan Rott. Podobné to podle něj bylo takřka ve všech ostatních půjčovnách.

Nezkušení jezdci si jezdili pod Karlův most pro selfie

Odkud se tedy vzali nebezpeční paddleboardisté, kteří úředníky donutili vydat zákaz plavby? "V půjčovně může být něco nastotisíckrát podepsané, ale klient to nemusí respektovat a půjčovna nemá páky, jak ho k tomu donutit," vysvětluje Rott.

Za problémy podle něj ale také zčásti stojí jedna z největších půjčoven, kterou nechtěl přímo jmenovat, jež si s dodržováním bezpečnosti hlavu příliš nelámala a nechala zákazníky jezdit, kde se jim zlíbí. "Pak se snadno stane, že někdo na paddleboardu stojí poprvé a vydá se pod Karlův most, protože si chce udělat selfie, a absolutně u toho nerespektuje práva plavby," dodává Rott.

Potvrzuje tak slova plavební správy, která upozorňovala na hrozící kolize mezi paddleboardisty a většími plavidly. "Loď, která nezastaví na deseti ani na padesáti metrech, má skutečně velký problém předejít srážce, když se jí do cesty přimotá paddleboardista," říká Rott. 

Za porušení zákazu čeká jezdce pokuta

Zákaz přesto příliš nevítá, jelikož na něj doplatí spousta lidí, kteří na prknech pádlují ohleduplně. "Dotkne se i mě a mých přátel, kteří na paddleboardu jezdit umí a občas si prostě chtějí vyjet do Čertovky. Ale na druhou stranu chápu, že nelze rozlišovat mezi mnou a klientem půjčovny, kterému skutečně hrozilo nebezpečí," uzavírá Rott.

Sám se účastnil jednání s plavební správou, se kterou chystaný zákaz probíral. Úředníci podle něj mají vůli vyjít zručnějším paddleboardistům alespoň trochu vstříc. Ve hře je tak prý vydávání jakýchsi povolení pro jednorázové a organizované plavby či závody do centra.

Úseky, kde omezení platí, budou označeny zákazovou značkou s červeným okrajem a nápisem "Zákaz plavby paddleboardů". Na ostatních částech Vltavy v Praze budou jezdci na prknech smět pádlovat dál bez omezení.

Na dodržování zákazu dohlédnou jak úředníci Státní plavební správy, tak i policisté a strážníci z poříčních útvarů. Jeho porušení bude přestupkem, za který bude pokuty udělovat plavební správa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy