Znalkyně cenu paláce nezkreslila, potvrdil soud

ČTK ČTK
26. 7. 2012 13:18
Zodpovídala se v případu údajně nevýhodné směny historického Edelmannova paláce
Renesanční dům leží na olomouckém Horním náměstí.
Renesanční dům leží na olomouckém Horním náměstí. | Foto: Wikimedia Commons - Michal Maňas

Olomouc - Olomoucký krajský soud ve čtvrtek definitivně zprostil obžaloby znalkyni Hanu Martínkovou, která se zodpovídala v případu údajně nevýhodné směny historického Edelmannova paláce v Olomouci.

Žena byla obžalována z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Přes 400 let starou městskou nemovitost oceňovala pro radnici kvůli směně za pozemky v proluce v Denisově ulici.

Žaloba ji vinila z toho, že cenu záměrně snížila ve prospěch svého známého, který měl o objekt zájem.

Znalkyni původně hrozilo až deset let vězení, obhajoba bude na základě zprošťujícího rozsudku nyní pro ni žádat náhradu škody.

"Nezbylo nám, než dojít k jednoznačnému závěru, ke kterému došel nalézací soud. Předmětné znalecké posudky odpovídají standardům, nejde o nepravdivý, hrubě zkreslený posudek, jak byl nazván obžalobou. Obžalovaná nepochybila, její posudky jsou správné. Se závěry soudu 1. stupně se můžeme ztotožnit," uvedl soudce olomouckého krajského soudu Jaroslav Hudeček.

Podle něj nelze případ posoudit ani jako přestupek, jak nakonec navrhoval státní zástupce.

Transakce měla být pomocí Muzeu umění, které v proluce chtělo vybudovat Středoevropské fórum.

O palác měl zájem podnikatel Miroslav Barnet. Právě on chtěl svým pozemkem v Denisově ulici, který muzeum pro stavbu fóra nutně potřebovalo, uhradit část ceny Edelmannova paláce.

V posudku žena podle původní obžaloby hrubě snížila cenu paláce, a naopak zvýšila cenu Barnetova pozemku. Škodu v případě nabytí účinnosti smlouvy žalobce vyčíslil na nejméně 24,4 milionu korun. Ze stavby fóra však nakonec sešlo, městu palác zůstal, a škoda tak nevznikla.

Žalobce se odvolal

Žalobce podal odvolání, protože nesouhlasil se zprošťujícím rozsudkem okresního soudu. Krajský soud žádal, aby jednání Martínkové vzhledem k jejím vztahům s Barnetem posoudil alespoň jako přestupek.

Svůj původní návrh totiž změnil i kvůli tomu, že znalecký ústav, podle jehož posudku znalkyně v ceně pochybila, nebyl vůbec oprávněn oceňovat nemovitosti.

Žalobkyně krajského státního zastupitelství však sama připustila, že případná odpovědnost za přestupek v tomto případě již zanikla.

Podle obhájce bylo odvolání žalobce nesmyslné.

"Žádné uvažování o přestupku či správním deliktu zde nepřichází v úvahu, o žádné správní pochybení tam vůbec nemohlo jít. Naše klientka neměla s Barnetem vztah blízké osoby. To pochopí lidé, kteří ve městě žijí. Vždyť v jeho domě má jeden ze znalců přímo sídlo. Každý ze znalců si s Barnetem tyká, ale nejde o vztahy, které by překračovaly standardní rámec vztahů," řekl obhájce Petr Dítě.

Požádá o náhradu škody

"S ohledem na nesprávný postup státních orgánů budeme cestou ministerstva spravedlnosti žádat o náhradu škody," dodal obhájce.

"Budu se dovolávat toho, že mi bylo ublíženo, kvůli neprofesionalitě policie i státního zastupitelství," řekla k tomu Martínková

Edelmannův palác je renesanční měšťanský dům palácovitého typu stojící v centra města, který si zde nechal postavit bohatý olomoucký měšťan a purkmistr Václav Edelmann.

Stavba vznikla někdy po roce 1572, kdy Edelmann koupil dva staré domy, které nechal zbourat a na uvolněných parcelách začal s výstavbou nové rodové rezidence.

 

Právě se děje

Další zprávy