Soud s lihovým bossem se vyhrocuje, padlo trestní oznámení

ČTK ČTK
7. 7. 2014 14:51
Trestní oznámení podal Radek Březina na muže, který ve skladech vykonával svářečské práce.
Radek Březina u soudu
Radek Březina u soudu | Foto: ČTK

Olomouc - V právní bitvu se v pondělí přeměnilo jednání u soudu s bratry Březinovými obžalovanými v kauze ukrytého nelegálního lihu. U soudu padlo i jedno trestní oznámení; podal jej údajný šéf lihové mafie Radek Březina na jednoho ze svědků.

Role bratrů se u soudu obrátily. Zatímco Tomáš Březina, který je již z vazby na svobodě, většinou mlčel, jeho bratr dostával svědky pod palbu otázek. Soud pokračuje po celý týden výslechem dalších svědků i znalců. Rozsudek v pátek nepadne.

Trestní oznámení podal Radek Březina na muže, který ve skladech vykonával svářečské práce. Policisty prý sám kontaktoval po vypuknutí metylalkoholové aféry; domníval se, že bude utajeným svědkem. Vypověděl, že v Ostravě byl sklad lihovin, kde brigádnice přelepovaly etikety na lahvích. Na kontroly tam jezdil Tomáš Březina i třetí obžalovaný muž Tomáš Pantlík. "Byly tam etikety s názvem Likérka Drak," řekl muž.

Jeho výpověď se snažili znevěrohodnit obhájci. Poukázali na to, že byl dvakrát souzen za loupež. Radek Březina na něj v soudní síni podal trestní oznámení kvůli údajné krádeži trubek. "Odvážel je dokonce firemním vozidlem," uvedl Tomáš Pantlík.

Před soudem dnes vypovídal také muž, který byl Pantlíkovým zaměstnancem. Na starost měl i bývalé sladovny v Olomouci. Uvedl, že si při prohlídce objektu všiml plastových nádrží. Nález tekutin mu prý Pantlík vysvětlil "jako zbytkovou složku z Morávia Chemu". Řekl to až v pondělí u soudu, dříve se mu prý tato informace nevybavila.

Tvrdil, že při prohlídce skladu s Pantlíkem zjistil, že jsou tam zakryté kóje, viděl údajně i barely a sudy. Jeho výpověď obžalované rozhořčila a jeho slova popřeli.

V Olomouci Březinu nechtějí

Údajný šéf lihové mafie Radek Březina si v pondělí u soudu zároveň postěžoval, že není v olomoucké vazební věznici. Z ostravské věznice se prý obtížně na jednání připravuje. Podle soudce Eduarda Ondráška ale Březinu v Olomouci nechtějí, důvodem je obava z ovlivňování svědků.

Soud se zabývá případem, který se týká tří skladů s nelegálním lihem v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kdy obžalovaní státu údajně způsobili únik na daních téměř půl miliardy korun.

Podle soudce jsou předvolány na tento týden dvě desítky svědků; někteří se ale už omluvili. Objevit by se mezi nimi měli i obvinění v související kauze s takzvanou lihovou mafií. Zhruba desítku dalších požaduje předvolat také obhajoba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy