Radek Březina se snažil zbavit zabaveného nelegálního lihu

ČTK ČTK
15. 5. 2014 11:00
Podle svědků se údajný lihový boss Březina snažil dostat k lihu zabavenému hasiči, aby jej mohl vypustit nebo denaturovat.
Areál Likérky Drak na Valašsku.
Areál Likérky Drak na Valašsku. | Foto: Karel Toman

Olomouc - Údajný lihový boss Radek Březina se po odkrytí nelegálního skladu lihu v bývalých olomouckých sladovnách snažil získat kontakty na hasiče a dostat se k zabaveným zásobám. Jeho známí mu prý také pomohli získat inkriminovaný záznam z čerpací stanice, který jej spojoval s nalezenou účtenkou ve sladovnách.

O chystaných prohlídkách ve sladovně navíc dostal varování od policisty. Zaznělo to ve čtvrtek u olomouckého krajského soudu. Ten již čtvrtým dnem odkrývá kauzu objevených skladů s nezdaněným lihem v Olomouci, Stojčíně a Valašském Meziříčí. Zlínský podnikatel Březina se v ní zodpovídá se svým bratrem Tomášem a dalším mužem.

Barely se 114 tisíci litry lihu objevili policisté v bývalých sladovnách v září 2012. Únik na daních byl vyčíslen na více než 32 milionů korun.

U soudu přitom zaznělo, že údajný šéf lihové mafie Radek Březina dostal předem od policisty varování o chystané prohlídce. Líh však už nestihl znehodnotit, nařídil jej proto vypustit. Část odtekla do kanalizace; zbytek byl zabaven a skončil v náhradních prostorách pod kontrolou hasičů.

Tomáš Březina: Bratr se chtěl dostat k zabavenému lihu

Před soudem stanuli svědci, od kterých se prý snažil Březina získat kontakty na olomoucké hasiče. "Měli jsme s nimi jednu nebo dvě schůzky, chtěli po nás kontakt na nějakého olomouckého hasiče," uvedl Pavel Hemžský. Důvody jej prý nezajímaly. Okolnosti schůzek si nevybavoval ani jeho syn Petr.

Setkání naopak podrobně popsal Tomáš Březina, který tím soud znovu upozornil na svůj statut spolupracujícího. Chce tím dosáhnout nižšího trestu.

"Když byl líh nalezen a převezen do nějakého skladu, který měli pod kontrolou hasiči, snažil se bratr zjistit pomocí schůzek, kde je líh uložen, aby se tam mohl dostat a mohl jej vypustit nebo denaturovat," uvedl Tomáš Březina.

Hemžští mu prý navíc zajistili i videozáznam z čerpací stanice, kde byl Radek Březina zachycen, jak nakupuje věci. Účtenku od nich totiž objevili policisté ve sladovnách. "Dostali za to padesát až sto tisíc korun," uvedl Tomáš Březina.

Petr Hemžský k tomu uvedl, že je to možné. O částce se prý soudu nezmínil, neboť měl prý strach, že by ji musel vrátit. Žalobce Miroslav Stoklásek následně nevyloučil, že mu za lhaní hrozí postih.

Milion litrů lihu, daňový únik téměř 282 milionů korun

Radek Březina podle obžaloby v bývalé olomoucké sladovně ukryl nádrže se 114 tisíci litry lihu, škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. V areálu bývalé cihelny ve Stojčíně se podle obžaloby našel téměř milion litrů lihu a únik na dani dosáhl téměř 282 milionů korun.

Březinův bratr Tomáš je obžalován za ukryté zásoby ve valašskomeziříčském areálu, kde bylo přes půl milionu litrů lihu. Škoda byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun. Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, Radkovi Březinovi v olomouckém případu údajně pomáhal a později se pokusit zamést před policií stopy.

Olomoucký případ má soud naplánován do pondělka. Poté bude odročen pravděpodobně na začátek července.

 

Právě se děje

Další zprávy