Proces s Březinou komplikuje souběžné řízení s lihovou mafií

ČTK ČTK
16. 5. 2014 12:38
Svědci, kteří vypovídají u olomouckého soudu proti Březinovi, jsou totiž zároveň obviněnými v případu takzvané lihové mafie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Olomouc - Nezvyklá situace provází již pátým dnem olomoucký proces týkající se odkrývání zásob nezdaněného lihu.

Případ, v němž je souzen Radek Březina s bratrem Tomášem a dalším mužem, úzce souvisí s dalším trestním stíháním patnácti lidí v takzvané lihové mafii. Řada lidí tak u soudu vypovídá v roli svědků, v dalším řízení jsou však již obviněni.

Některé informace u soudu zaznívají dříve než v souvisejícím trestním řízení. Problém přináší i ochrana svědků. Žalobci přiznávají, že jim to komplikuje práci. I podle obhájců je tato situace ojedinělá.

"Není to šťastné. Je to důsledek toho, že v době trestního řízení před podáním obžaloby byla odhalena další trestná činnost. Dnes slyšení svědci jsou jinde obviněni. Může to ovlivnit trestní řízení v aktuální věci. Na druhou stranu není z toho cesta ven. Snažíme se tak alespoň eliminovat možná rizika a nebezpečí, a to nejen v trestním řízení, ale i u samotných osob," řekl náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Podobný názor má i žalobce Miroslav Stoklásek. "Obě věci spolu velmi úzce souvisí. Z tohoto pohledu je ta důkazní situace problematická. Dochází zde k situaci, kdy jednotlivé osoby činné v procesu vystupují v různém procesním postavení. Ve věci ve fázi vyšetřování jsou v postavení obviněných, tady jsou v postavení svědků. U hlavního líčení mají možnost využít svého práva nevypovídat," řekl Stoklásek, který případ u soudu zastupuje.

Výpovědí si svědci ztěžují svou osobní situaci

Podle něj je problém i to, že některé informace zaznívají u soudu dříve než v trestním řízení. Svou roli hraje také obava o ochranu svědků.

"To byl můj hlavní pádný argument pro to, aby byla v pondělí (při výpovědi Tomáše Březiny, pozn. red.) veřejnost vyloučena. Opravdu zde mohly a padaly zde velmi citlivé informace, které by mohly mít i tyto fatální důsledky," dodal žalobce.

Za výjimečnou označil situaci u soudu i obhájce jednoho z blízkých Březinových spolupracovníků Lubomíra Kaláče Jaroslav Kaláč.

Obhájce: V životě jsem se s takovou situací nesetkal

"Já jsem se s takovou situací za celý život nesetkal. Je to velice komplikované v tom, že na jedné straně je můj klient spolupracujícím obviněným a skutky, které se u soudu projednávají a on je u nich svědek, jsou součástí obvinění. Je to prazvláštní a podle mého názoru ne úplně dobrá situace," řekl Kaláč.

Právě Lubomír Kaláč, který byl hlavním řidičem navážejícím nelegální sklady, musel u soudu například uvádět na dotaz obhájce Radka Březiny názvy zahraničních firem, ke kterým měl nelegální líh putovat. "Ztěžuje mu to jeho osobní situaci," podotkl jeho obhájce.

Uvedl navíc, že tyto informace se samotným olomouckým případem nesouvisely. Namítal to okamžitě i žalobce, soud však námitku zamítl.

Olomoucký soud se zabývá případem tří skladů s nelegálním lihem v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kdy obžalovaní státu údajně způsobili únik ve výši téměř půl miliardy korun.

Soud pokračuje v pondělí, pak by měl být odročen. V souvisejícím trestním stíhání v takzvané lihové mafii je obviněno patnáct lidí v čele s Radkem Březinou. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy