Střet studentů s odpůrci islámu byl podle policie přestupkem

ČTK ČTK
2. 6. 2015 16:47
Skupina zahraničních studentů slovně napadla aktivisty z iniciativy Islám v ČR nechceme. Ti na náměstí vybízeli k podpisu petice proti přijímání uprchlíků. Případ bude nyní řešit univerzita.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Olomouc - Policie ukončila vyšetřování slovní potyčky zahraničních studentů s protiislámskými aktivisty v Olomouci jako přestupek proti občanskému soužití. Jednomu ze studentů tak hrozí správní řízení. Rektor univerzity v úterý řekl, že čeká na zprávu od policie a poté bude jednání studenta řešit také škola.

Incident se stal v pátek odpoledne ve chvíli, kdy si aktivisté postavili na Horním náměstí stánek s peticí proti kvótám na imigranty. Především na sociálních sítích vyvolal bouřlivé diskuse.

"Z naší strany je věc ukončena, muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému řízení. Žádná škoda tam nebyla, žádné trestní oznámení jsme nedostali," řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Případ tak bude řešen ve správním řízení, aktérovi hrozí pokuta či napomenutí.

Podle rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera čeká vedení školy na vyjádření policie. "Až uzavře vyšetřování, sdělí nám výsledek. Poté zřejmě zasedne disciplinární komise fakulty. Mezitím pan děkan lékařské fakulty vše řešil se studentem, který formuloval svou omluvu. Ta bude publikována zřejmě ve středu," řekl Miller.

Spor se odehrál v pátek odpoledne, kdy skupina 15 až 20 zahraničních studentů slovně zaútočila na zástupce iniciativy Islám v ČR nechceme, kteří naproti radnici postavili stánek s peticí proti kvótám na imigranty. Podle policie šlo o cizince, kteří slovně vyjádřili svůj nesouhlas s peticí. Jeden z nich se snažil stánek poškodit. Organizátoři petice tvrdí, že jim zahraniční studenti zdemolovali stánek, což však policie nepotvrdila.

Evropská komise navrhla, aby další země osmadvacítky v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka 40 tisíc žadatelů o azyl. Na Česko by mělo připadnout 1328 lidí. Česko ale s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků nesouhlasí a bude se v rámci EU snažit, aby neprošly.

 

Právě se děje

Další zprávy