Soud snížil jeden z trestů za žhářský útok ve Vítkově

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 3. 2011 12:30
Zbylé trojici extremistů soud potvrdil výjimečné tresty udělené ostravským krajským soudem
Foto: Michal Štůsek

Olomouc - Zdejší vrchní soud v pátek snížil Ivo Müllerovi trest za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z 22 na 20 let.

Zbylé trojici extremistů soud potvrdil výjimečné tresty udělené ostravským krajským soudem od 20 do 22 let, proti kterým se muži odvolávali.

David Vaculík a Jaromír Lukeš byli odsouzeni k 22 letům vězení, Václav Cojocaru dostal dvacetiletý trest. Všichni čtyři byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci.

"Tyto tresty podle nás přísné jsou, není na ně však pohlíženo jako na tresty nepřiměřené. Je zde vysoký stupeň společenské nebezpečnosti, které dávají okolnosti případu. Nejzávažnější je pohnutka tohoto činu, což je příslušnost poškozených k etnické menšině. Je třeba vyslat jasný signál, že jakákoliv trestná činnost, jejíž pohnutkou je odlišnost napadených, bude přísně postihována," řekl v pátek předseda senátu Milan Kaderka.

"Mluvíme tady o pokusu osminásobné vraždy. To, že to zůstalo jen pokusem, bylo způsobeno šťastnou náhodou a v případě Natálie díky špičkové zdravotnické péči. Je na místě uložit trest výjimečný," uvedl předseda senátu.

Matka Natálky s rozsudkem souhlasí

Matka vážně zraněné Natálky je s rozhodnutím soudu spokojena. "Jsem ráda, že to tak dopadlo. I když to není takový trest, k jakému odsoudili Natálku. Jsem spokojená," řekla žena novinářům po vynesení rozsudku.

Spokojen je i zmocněnec poškozené rodiny Ladislav Baláž. "Je to dobrý signál pro celou společnost, pro lidi, kteří by se chtěli dopouštět takových trestných činů. Měli jsme pochybnosti, že by tam mohlo dojít ke snížení trestu," řekl Baláž. Hned po rozhovoru se přitom stal ještě na chodbě soudu terčem slovního útoku od jednoho z přítomných mužů. Ten mu vyčetl naopak nízké tresty, jaké dostávají Romové za násilné trestné činy.

Naopak obhájci hned po vynesení rozsudku oznámili, že hodlají podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Nemůžu se ubránit pocitu, že soudy těmito rozhodnutími nově definovaly pojem vražda. Pojem posunuly do roviny, se kterou jako právník souhlasit nemůžu. Můj nesouhlas bude vyjádřen i podáním dovoláním. Jestliže je tam nějaký úmysl, je to úmysl vystavit lidi nebezpečí smrti, tak jak je definováno v obecném ohrožení, nikoliv úmysl ty lidi skutečně usmrtit, jak je definováno u trestného činu vraždy. Je to křehký rozdíl, ale je významný," uvedl obhájce Lukeše Pavel Pěnkava.

Čtveřice se hájila, že nejela do Vítkova vraždit

Čtveřice se původně dovolávala nižších trestů i změny právní kvalifikace na obecné ohrožení. Hájili se tím, že nevěděli, že je dům obývaný, nejeli do Vítkova vraždit a vražedný úmysl jim nebyl prokázán.

"Dům byl vytipován, několikrát řekli, že jedou na cikány. Souhlasíme se závěry krajského soudu, který dospěl k tomu, že jejich povědomost o tom, že byl dům obydlen, byla prokázána," uvedl Kaderka.

Připustil však, že situace týkající se jejich přímého nebo nepřímého úmyslu je na hranici. "Dospíváme k názoru, že jednali v úmyslu nepřímém. Měli tři lahve s vysoce hořlavou látkou, založili tři ohniska požáru. Je evidentní, že jim bylo jedno, zda některé osoby, které zde bydlí, zemřou," uvedl Kaderka.

Jediný Müller projevil lítost

Žalobkyně se proti rozsudku neodvolávala. Podle ní jsou tresty za pokus o několikanásobnou vraždu na místě. Sama však ve svém vyjádření k jejich odvolání nastínila, že jedině u Müllera lze brát snížení trestu v úvahu.

Pomohlo mu, že projevil lítost a policii pomohl celý čin rozkrýt. "Jako jediný byl schopen vyššího stupně morální sebereflexe. Vypovídal, připustil i povědomost o tom, že dům je obývaný a jako jediný v sobě našel sílu omluvit se poškozeným. V tomto případě lze přiznat polehčující okolnost," uvedl Kaderka

I jeho obhájkyně Markéta Polišenská před soudem tvrdila, že na rozdíl od svých kompliců jako jediný zaujal odlišný postoj.

"K jednání se doznal, nepopíral účast, spolupracoval a zásadně pomohl k objasnění věci. Několikrát se během řízení také omluvil," uváděla ve svém odvolání Polišenská.

Sám Müller svou lítost projevil i ve čtvrtek při líčení.

Podle soudu je důkazů dostatek

Mladíci žádali také odvolací soud, aby kauzu vrátil k doplnění dokazování na kraj. Podle odvolacího soudu je však důkazů dostatek. Vaculík dokonce tvrdil, že na místě vůbec nebyl a výpovědi jeho kompliců jsou lživé.

"Z výpovědí obžalovaných Müllera a Cojocarua vyplynulo, že je mezi nimi kamarádská vazba. Soudu připadá zvláštní, že se Vaculík neštítí označit své kamarády za lháře," uvedl předseda senátu. Podotkl, že ostatní obžalovaní mluví mimo jiné nejen o jeho popáleninách, ale i o seškvařené bundě.

Podle vrchního soudu není ani na místě překvalifikovat jejich čin na obecné ohrožení.

"Museli bychom jim prokázat, že úmyslně vydali v nebezpečí smrti alespoň sedm lidí. My jsme sice prokázali, že věděli o tom, že dům je obýván, ale nelze prokázat, zda věděli, kolik lidí v domě bylo," míní předseda senátu. Doplnil, že by si mladíci stejně nepomohli, při obecném ohrožení, kdy chtějí pachatelé zároveň někoho úmyslně usmrtit, je sazba stejná jako u pokusu vraždy.

Obhájci se také hájili tím, že mladíci nejsou extremisté.

"Sami obžalovaní vypověděli, že byli minimálně sympatizanti, účastnili se mítinků i pochodů. Nepřehlédli jsme ani fotografie, na kterých byli zachyceni. Z těchto důkazů lze dovodit jejich příslušnost k extremistickým skupinám," uvedl Kaderka.

Akci zorganizovali na Hitlerovu počest

Podle něj lze i dovodit, že celou akci zorganizovali na počest narozenin Adolfa Hitlera. Poukázal na to, že u nich byly nalezeny i nahrávky s projevem Hitlera, a jeho sympatizanti tento datum dobře znají. V kalendáři měl jeden z nich u tohoto data smajlík. "Svědčí to o tom, že tato akce souvisela s tímto datem," míní Kaderka.

Čtveřice extremistů odsouzená za žhářský útok vyslechla rozsudek v poklidu. Při vstupu do jednací síně byly poznat stopy nervozity pouze na výrazu Cojocarua a Müllera. Vaculík s Lukešem měli po celou dobu kamennou tvář.

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Do oken hodili zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou.

Fotogalerie z procesu u ostravského soudu z května 2010:

 

Právě se děje

před 30 minutami

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy