Dokument: Tak se hájí žháři z Vítkova. Slovo od slova

Michal Štůsek Michal Štůsek
10. 10. 2010 15:18
Přečtěte si, co navrhuje státní zástupkyně, a čím se obvinění obhajují
Foto: Michal Štůsek

Ostrava - Soudní proces se čtveřicí žhářů z Vítkova se pomalu chýlí ke konci.

V úterý a středu proběhly před Krajským soudem v Ostravě závěrečné řeči zúčastněných, na jejichž základě přednese předseda senátu Miloslav Studnička konečný rozsudek. Ten je na programu 20. října v devět hodin dopoledne.

Nejen médii ostře sledovaný soud se čtveřicí David Vaculík, Ivo Müller, Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru začal v Ostravě 11. května letošního roku.

Mladíci jsou obviněni ze žhářského útoku na dům ve Vítkově obývaný devítičlennou romskou rodinou, na který podle obžaloby zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Hrozí jim tresty v rozmezí 15 až 25 let vězení.

Kompletní znění závěrečných řečí státní zástupkyně i obžalovaných najdete zde (klikněte na obrázek):

Závěrečná řeč Brigity Bilíkové Závěrečná řeč Pavla Pěnkavy
Závěrečná řeč Brigity Bilíkové
Závěrečná řeč Brigity Bilíkové | Foto: Brigita Bilíková
Závěrečná řeč Pavla Pěnkavy
Závěrečná řeč Pavla Pěnkavy | Foto: Pavel Pěnkava
Závěrečná řeč Petra Kausty Závěrečná řeč Ladislava Myšáka
Závěrečná řeč Petra Kausty
Závěrečná řeč Petra Kausty | Foto: Petr Kausta

Závěrečná řeč Ladislava Myšáka
Závěrečná řeč Ladislava Myšáka | Foto: Ladislav Myšák

Závěrečná řeč zmocněnce poškozené rodiny Markuse Papeho Závěrečná řeč zmocněnce nezletilých poškozených Pavla Uhla
Závěrečná řeč Markuse Papeho
Závěrečná řeč Markuse Papeho | Foto: Markus Pape

Foto: Pavel Uhl

Závěrečnou řeč Jaromíra Lukeše si můžete poslechnout na audiozáznamu:

 

Právě se děje

před 19 minutami

Francouzští policisté zadrželi muže, kterého podezírají z vazby na útočníka z Nice

Francouzské úřady zadržely 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v Nice, při němž přišli o život tři lidé. Nově zadržený je nyní podle agentury Reuters ve vazbě. Ve čtvrtek spáchal teroristický útok v kostele v Nice mladý Tunisan Bráhím Avísáví, ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký). Jedné ženě téměř uřízl hlavu a zabil ještě jednu ženu a jednoho muže. Policie útočníka postřelila a ten je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na justiční zdroj, byl útočníkův kontakt zadržen ve čtvrtek večer. Podle agentury AFP je podezřelý, že byl ve spojení s útočníkem den před atentátem.

Avísáví teprve 20. září přijel do Evropy, konkrétně na italský ostrov Lampedusa, který je cílem mnoha migrantů z Afriky. Podle tuniských a francouzských úřadů se podezřelý narodil v roce 1999. Podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Ricarda přijel do Nice vlakem ve čtvrtek brzy ráno. 

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy