Soud potvrdil policistům tresty za smrt Vietnamce

ČTK ČTK
12. 10. 2011 16:30
Dvojice jde na tři roky do vězení, rodina oběti chce od státu odškodné ve výši 200 milionů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci potvrdil tříletý trest dvojici policistů, kteří během zásahu v lednu roku 2009 nezabránili svému kolegovi v napadení Vietnamce. Muž na následky zranění zemřel.

Rodina zemřelého cizince chce žalovat stát, který se podle nich na smrti muže částečně podílel. Žádají částku 200 milionů korun.

Rozsudek už dříve vynesl brněnský krajský soud. Vrchní soud jeho verdikt potvrdil, ale umístil muže do mírnějšího typu věznice s dohledem. Oba policisté také nesmějí pět let pracovat v ozbrojených silách.

Třetí policista Josef Srnský byl již dříve odsouzen za brutální napadení na deset let. Trest si odpykává ve věznici na Mírově. Společně s ním soud potrestal i cizincovu sousedku Kateřinu Slavíčkovou, která se na bití podílela. Ve vězení stráví osm let. Všichni tři policisté dříve působili v policejním týmu Delta z Brna.

Podle soudce Petra Andrése mužům hrozilo až šest let vězení, trest považuje za přiměřený. "Obžalovaní popírají veškeré zavinění v této věci. Následek je velmi závažný, jejich jednání je vysoce společensky nebezpečné. Nepodmíněné tresty jsou správné," uvedl soudce.

Policejní hlídku ve složení Srnský, Jarmil Šimoník a František Jaroš přivolali v lednu 2009 do jednoho bytu v Brně s tím, že v něm Vietnamec omámený drogami dělá výtržnosti. Srnský s Vietnamcovou sousedkou muže napadli a zbili. Na rozsáhlá vnitřní zranění Vietnamec později zemřel. Dvojice Jaroš a Šimoník měla útoku přihlížet, ale nijak nezasáhla ani mu nezabránila. Podle obžaloby zraněnému nepřivolali lékařskou pomoc ani incident neoznámili.

Jeden telefonoval, druhého bolely zuby

Obvinění se proti rozsudku krajského soudu odvolali. "Obžaloba je celá postavena na výslechu jedné svědkyně. Podle nás je nevěrohodná, její výpověď se nezakládá na pravdě. Nejsou důkazy o tom, že by měl vnímat nějaké skutečnosti, které byly závadové. František Jaroš se ničeho nedopustil. Jsou důkazy o tom, které jednoznačně poukazují na to, že nebyl po celou dobu přítomen na místě činu. Během policejního zákroku telefonoval, udržoval styk s operačním důstojníkem a esemeskoval si se svou přítelkyní," uvedl obhájce Jaroše.

Podobně se před soudem obhajoval i druhý z obžalovaných. Šimoníkova obhájkyně poukázala i na to, že policista měl v době výkonu zdravotní potíže, bolely jej zuby. Žádný útok prý nezaznamenal. "Připadám si jak v jiné zemi, spravedlnost tady neexistuje," řekl po rozhodnutí soudu Jaroš.

Soudce ale obhajobu neuznal. "Šlo o zákrok policejní hlídky, každý si měl plnit své úkoly. Pokud se věnovali jiným činnostem, jako bylo vyřizování soukromých hovorů, porušili si své povinnosti. Tuto obhajobu nelze přijmout," dodal Andrés.

Podle státní zástupkyně Jarmily Ošlejškové je podstatné to, že Vietnamec byl zraněn v době policejního zákroku. "Nemůžeme se tvářit, že tam byl pouze Srnský a tito dva obžalovaní tam nebyli. Ta hlídka tam byla celá. Pokud je policista ve službě u útvaru, který zakročuje proti lidem, nemůže jej vyvinit ani zdravotní okolnosti," uvedla státní zástupkyně.

Právní zástupci rodiny budou po státu požadovat peníze. "Bude se nyní vymáhat náhrada škody vůči státu, který byl jejich zaměstnavatelem. On připustil, že takové osoby se tohoto jednání dopustily a poškozený muž zemřel. Žaloby jsou podány na částku přes 200 milionů korun," řekl zmocněnec rodiny Jiří Hladík.

Sousedka se ptala, zda si "může kopnout"

Útok se stal 4. ledna 2009 v podvečerních hodinách v Brně. Na lince 158 přijali ohlášení, že Vietnamec pod vlivem drog demoluje zařízení bytu a fyzicky napadá přítomné. Po příjezdu hlídky seděl muž v křesle a nikoho neohrožoval.

Podle spisu ho Srnský nejprve vyzval, aby předpažil. Poté, co cizinec odpověděl, že neumí česky, ho policista udeřil obuškem přes ruce s tím, že jej to naučí. Následně přinutil muže klečet na zemi. Protože ale neustále padal, bil ho obuškem. Slavíčková se poté Srbského zeptala, zda si do Vietnamce "může kopnout". Přestože nedostala odpověď, začala před zraky policistů do svého souseda kopat. Srnský dal na závěr muži ještě dvě rány pěstí z boku pod žebra a tlačil mu obuškem na krk.

Policejní hlídka Vietnamce zatkla a odvezla ho do policejní cely. Tam si následně stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Podle vyšetření měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní.

 

Právě se děje

Další zprávy