Za smrt Vietnamce si policisté odpykají 3 roky vězení

ČTK ČTK
8. 6. 2011 13:45
Krajský soud policisty potrestal za usmrcení z nedbalosti
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Krajský soud v Brně poslal na tři roky do vězení dva policisty, kteří byli v lednu před dvěma roky přítomni útoku na Vietnamce.

Potom, co ho údajně napadla sousedka a další policista, zemřel.

Při procesu v Brně dostal v minulosti třetí policista 3,5 a sousedka 2,5 roku. Olomoucký vrchní soud jim tresty zpřísnil na deset a osm let vězení.

Dvojice souzených policistů dostala původně podmínku tří let vězení s podmíněným odkladem na pět let za to, že proti bití nezakročila. Vrchní soud tyto verdikty zrušil. Žádal po brněnském krajském soudu pečlivější zvážení důkazů.

Ten tak učinil a své původní stanovisko změnil. Policisty potrestal za usmrcení z nedbalosti. Zakázal jim také činnost v ozbrojených silách na pět let. Oba vinu odmítají. Tvrdí, že nebyli svědky žádného fyzického útoku na Vietnamce.

Tříčlenná policejní hlídka byla 4. ledna 2009 přivolaná do jednoho z bytů v Brně. Policisté dorazili na místo poté, co bylo na linku 158 oznámeno, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje byt a napadá přítomné. Muž po příjezdu policie seděl v křesle a nikoho neohrožoval.

Vietnamec musel klečet na zemi

Na deset let odsouzený policista ho podle spisu nejprve vyzval, aby předpažil. Když cizinec odpověděl, že neumí česky, policista prý odvětil, že jej to naučí a několikrát jej udeřil obuškem přes ruce.

Pak byl muž přinucen klečet na zemi. Neustále ale padal. Proto následovalo bití. Policisty se údajně následně sousedka zeptala, zda si do Vietnamce "může kopnout". Když nedostala odpověď, zapojila se podle spisu před zraky policistů do napadení.

Vietnamec byl při zásahu zatčen a přepraven do policejní cely. Tam si později stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Zjistilo se, že utrpěl zlomeninu dvou žeber, protržení sleziny s krvácením do břicha.

 

Právě se děje

Další zprávy