Neoficiální Delta tým se zaměřoval na menšiny, členové stáli i za smrtí Vietnamce
Dva členové skupiny stále slouží u policie, u zásahové jednotky Zlínského kraje. | Foto: Jan Langer

Brno - Šest mužů ze zásahové jednotky brněnské policie vytvořilo neoficiální Delta tým, jehož členové se předháněli v brutalitě zákroků proti zadrženým. Zjistila to policejní inspekce.

"Postupem policistů se nyní bude zabývat Úřad vnitřní kontroly," řekla pro deník Aktuálně.cz tisková mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Policisté se zaměřovali především na příslušníky menšin a cizince. Své oběti si navíc fotografovali a natáčeli. Podle několikasetstránkového spisu je k chování vedla neonacistická ideologie.

"U některých policistů, kteří byli vyšetřováni v rámci tohoto spisu, bylo potvrzeno agresivní až brutální chování," sdělil České televizi jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel.

"Úřad vnitřní kontroly bude nyní podrobně zkoumat postup policistů na základě zákona o služebním poměru. Také se bude zabývat postupem jejich nadřízených a hledat případná konkrétní pochybení," uvedla Kopecká.

Podle ní je policejní prezident v případě prokazatelného pochybení strážníků připraven přijmout razantní opatření.

Snímky zákroků policisté ještě vylepšovali, aby vypadali více brutálně. Jsou na nich i zkrvavení a nazí lidé. "Mělo to dokumentovat jejich výjimečnost a profesionalitu směrem k ostatním kolegům," dodal státní zástupce Jan Megela.

Mezi členy Delta týmu patřili i Josef Srnský, Jaroslav Šimoník a František Jaroš, kteří zasahovali předloni v lednu v bytě u Vietnamce Hoang Son Lama. Jednatřicetiletý muž zemřel na těžká vnitřní zranění poté, co ho policisté v jeho bytě brutálně zbili.

Za útok dostal Srnský u soudu 10 let vězení a cizincova sousedka 8 let. Zbylým policistům udělil v červnu Krajský soud v Brně tříleté tresty.

Potrestán jen jeden člen

Po incidentu se skupina rozpadla. Vůdčí postavou týmu měl být podle inspekce dnes už bývalý člen zásahové jednotky Martin Foltýn. Ten považuje vyšetřování za omyl a úmyslnou kampaň vyšetřovatelů.

"Celý Delta tým je jeden vykonstruovaný nesmysl. Zákroky byly prováděny stejnou měrou proti pachatelům bílé barvy pleti, černé i žluté," tvrdí Foltýn, který od policie odešel dobrovolně.

Kvůli časovému posunu byl za aktivity skupiny potrestán jen jediný člen. Kromě Foltýna a Srnského, kteří už u policie nejsou, byli Jaroš se Šimoníkem zatím pouze postaveni mimo službu. "Proti rozhodnutí se už oba odvolali," dodala Kopecká pro Aktuálně.cz.

Další dva nejmenovaní muži zákona slouží nadále v zásahové jednotce Zlínského kraje. Podle slov Kopecké budou potrestáni pouze v případě konkrétních zjištění Úřadu vnitřní kontroly.

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.