Elitní policisté týrali zadržené a fotili se při tom

Michal Kalina, Eliška Morochovičová
28. 7. 2011 16:03
Neoficiální Delta tým se zaměřoval na menšiny, členové stáli i za smrtí Vietnamce
Dva členové skupiny stále slouží u policie, u zásahové jednotky Zlínského kraje.
Dva členové skupiny stále slouží u policie, u zásahové jednotky Zlínského kraje. | Foto: Jan Langer

Brno - Šest mužů ze zásahové jednotky brněnské policie vytvořilo neoficiální Delta tým, jehož členové se předháněli v brutalitě zákroků proti zadrženým. Zjistila to policejní inspekce.

"Postupem policistů se nyní bude zabývat Úřad vnitřní kontroly," řekla pro deník Aktuálně.cz tisková mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Policisté se zaměřovali především na příslušníky menšin a cizince. Své oběti si navíc fotografovali a natáčeli. Podle několikasetstránkového spisu je k chování vedla neonacistická ideologie.

"U některých policistů, kteří byli vyšetřováni v rámci tohoto spisu, bylo potvrzeno agresivní až brutální chování," sdělil České televizi jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel.

"Úřad vnitřní kontroly bude nyní podrobně zkoumat postup policistů na základě zákona o služebním poměru. Také se bude zabývat postupem jejich nadřízených a hledat případná konkrétní pochybení," uvedla Kopecká.

Podle ní je policejní prezident v případě prokazatelného pochybení strážníků připraven přijmout razantní opatření.

Snímky zákroků policisté ještě vylepšovali, aby vypadali více brutálně. Jsou na nich i zkrvavení a nazí lidé. "Mělo to dokumentovat jejich výjimečnost a profesionalitu směrem k ostatním kolegům," dodal státní zástupce Jan Megela.

Mezi členy Delta týmu patřili i Josef Srnský, Jaroslav Šimoník a František Jaroš, kteří zasahovali předloni v lednu v bytě u Vietnamce Hoang Son Lama. Jednatřicetiletý muž zemřel na těžká vnitřní zranění poté, co ho policisté v jeho bytě brutálně zbili.

Za útok dostal Srnský u soudu 10 let vězení a cizincova sousedka 8 let. Zbylým policistům udělil v červnu Krajský soud v Brně tříleté tresty.

Potrestán jen jeden člen

Po incidentu se skupina rozpadla. Vůdčí postavou týmu měl být podle inspekce dnes už bývalý člen zásahové jednotky Martin Foltýn. Ten považuje vyšetřování za omyl a úmyslnou kampaň vyšetřovatelů.

"Celý Delta tým je jeden vykonstruovaný nesmysl. Zákroky byly prováděny stejnou měrou proti pachatelům bílé barvy pleti, černé i žluté," tvrdí Foltýn, který od policie odešel dobrovolně.

Kvůli časovému posunu byl za aktivity skupiny potrestán jen jediný člen. Kromě Foltýna a Srnského, kteří už u policie nejsou, byli Jaroš se Šimoníkem zatím pouze postaveni mimo službu. "Proti rozhodnutí se už oba odvolali," dodala Kopecká pro Aktuálně.cz. 

Další dva nejmenovaní muži zákona slouží nadále v zásahové jednotce Zlínského kraje. Podle slov Kopecké budou potrestáni pouze v případě konkrétních zjištění Úřadu vnitřní kontroly.

 

Právě se děje

Další zprávy