Policista, jenž způsobil smrt Vietnamce, dostal 10 let

ČTK ČTK
6. 4. 2011 19:31
Policista Josef Srnský půjde na deset let do vězení, sousedka oběti na osm roků

Olomouc - Za brutální napadení Vietnamce při policejním zásahu v Brně půjde policista Josef Srnský na deset let do vězení. Cizincova sousedka Kateřina Slavíčková, která se na bití podílela, stráví za mřížemi osm let.

Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci, ke kterému se odsouzení odvolali. Nesouhlasili totiž s rozsudkem brněnského krajského soudu. Policistu i sousedku soud potrestal za těžké ublížení na zdraví, policistu navíc i za zneužití pravomoci veřejného činitele. Oba také budou muset zaplatit pozůstalým zhruba milion korun.

Podle vrchního soudu jsou Srnský a Slavíčková zodpovědní za cizincovu smrt. "Je zde příčinná souvislost mezi jednáním obžalovaných a fatálním následkem," uvedl soudce Petr Andrés. Podotkl, že i když se muž po útoku chytal za břicho, ani jeden z útočníků mu nezajistil žádnou péči a nikomu ani nic neoznámili.

Oběma hrozilo za těžké ublížení na zdraví osm až 16 let. O potrestání dalších dvou policistů, kteří útoku přihlíželi, olomoucký soud nerozhodl a jejich kauzu vrátil zpět k projednání u Krajského soudu v Brně. Podle rozhodnutí je třeba zjistit, zda neměli na jejich jednání podíl.

Obžalovaní: Práce policejní inspekce je katastrofální

Obhájci obžalovaných žádali soud o zproštění viny. Podle nich nebylo prokázáno, že by se policisté vůči poškozenému chovali násilným způsobem. "Zůstalo neobjasněno, kde a kdy poškozený utrpěl zranění, které následně vedly k jeho smrti. Nebylo prokázáno, že by mu zranění způsobil obžalovaný Srnský," uvedla jeho obhájkyně.

Policisté tvrdili, že obvinění je vykonstruované. Druhý z obžalovaných policistů Jarmil Šimoník kritizoval práci policejní inspekce, která je podle něj neprofesionální a katastrofální.

Slavíčková u soudu prohlásila, že ji inspekce umístila na psychiatrické oddělení. "Nikdo se mě na nic neptal, najednou jsem byla obžalovaná a stála před soudem. Nevěděla jsem za co," řekla. "Tam nebylo ani možné, aby mu nikdo ubližoval, ten prostor tam na to ani nebyl," dodala s pláčem.

Vietnamcova rodina žaluje i stát, vysoudit chtějí 250 milionů

Zmocněnec rodiny poškozeného Vratislav Tauber byl s rozhodnutím soudu spokojen. "Neboť soud rozhodl o příčinné souvislosti mezi jednáním obžalovaných a tím následkem, a tudíž nám přiznal náhradu škody," řekl.

Případ tímto odškodněním navíc nekončí. Brněnští právní zástupci jménem Vietnamcovy rodiny v civilním řízení podali žalobu na stát, který se podle nich na smrti muže zčásti podílel. V tisku již dříve uvedli, že chtějí vysoudit 200 milionů.

Pracovnice z brněnské advokátní kanceláře, která má případ na starosti, uvedla, že žalob je podáno víc a částka se dohromady pohybuje kolem 250 milionů. Podle Taubera se soudní jednání ještě neuskutečnilo.

Vietnamec byl bit a ponižován

Incident se stal 4. ledna 2009 v podvečerních hodinách v Brně. Trojice policistů dorazila na místo poté, co bylo na linku 158 oznámeno, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a fyzicky napadá přítomné.

Muž po příjezdu policie seděl v křesle a nikoho neohrožoval. Srnský ho podle spisu nejprve vyzval, aby předpažil. Když cizinec odpověděl, že neumí česky, policista prý odvětil, že jej to naučí a několikrát jej udeřil obuškem přes ruce. Pak byl muž přinucen klečet na zemi. Neustále ale padal. Proto následovalo bití.

Srnského se údajně následně Slavíčková zeptala, zda si do Vietnamce "může kopnout". Když nedostala odpověď, zapojila se před zraky policistů do napadení Vietnamce.

Vietnamec byl při zásahu zatčen a přepraven do policejní cely. Tam si později stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Zjistilo se, že utrpěl zlomeninu dvou žeber, protržení sleziny s krvácením do dutiny břišní.

Událost tehdy pobouřila členy vietnamské komunity v republice. I dnešního jednání u olomouckého vrchního soudu se mnozí účastnili.

 

Právě se děje

Další zprávy