Soud narkomanovi potvrdil 17 let za pobodání školačky

ČTK ČTK
21. 2. 2012 11:09
Trest, který mu dříve uložil ostravský krajský soud, mu potvrdil Vrchní soud v Olomouci

Olomouc - Za pokus o vraždu a znásilnění desetileté dívky v Karviné si třiadvacetiletý Michal Parai odpyká ve vězení definitivně 17 let.

Trest, který mu už dříve uložil ostravský krajský soud, mu potvrdil Vrchní soud v Olomouci.

Zamítl tak odvolání obžalovaného, který se dožadoval mírnějšího trestu. Podle rozsudku narkoman a čichač toluenu dívce zasadil loni celkem 18 bodných ran. Dívka útok přežila jen díky rychlé pomoci záchranářů.

Mladíkovi hrozil trest od 15 do 20 let. "Trest ve výměře 17 let je sice přísný, ale není nepřiměřený. Tento trest vyjadřuje všechny okolnosti případu, zejména počínání obžalovaného vůči tak malé dívce," uvedl předseda senátu Jaroslav Zbožínek.

Soud také odmítl tvrzení obžalovaného, že jeho jednání bylo vyprovokováno údajným vynuceným homosexuálním stykem v minulosti. "Sám jej vykonal poté dobrovolně za úplatu 200 korun," uvedl soudce.

Mladík skupinu čtyř dívek ve věku od deseti do 16 let přepadl loni v dubnu. Bylo to ve chvíli, kdy se toulal městem a lesem v jeho okolí a čichal toluen. Vytáhl nože a začal na školačky pokřikovat.

Když se dívky daly na útěk, rozběhl se za nimi. Dohonil tu nejmladší. Několikrát školačku bodl do zad a boku. Když upadla na zem, strhl jí tepláky a kalhotky. Dál ji bodal a zároveň dívku nutil k orálnímu sexu. Takto ji trýznil asi pět minut.

Z místa odcházel v době, kdy přijela první hlídka policie. Utekl zpět do lesa, kde strávil noc. Policisté jej zatkli na konci dubna v bytě jeho matky.

Zraněné dívce zachránili život lékaři. Jedna z bodných ran pronikla až do hrudníku a bezprostředně ohrožovala dívku na životě.

Jen sedm tříd základní školy

Muž absolvoval jen sedm tříd základní školy a byl často pacientem psychiatrické léčebny kvůli závislosti. Podle odborníků schopnost nápravy je u něj velmi nízká.

U soudu se mladík domáhal toho, aby jej soud poslal do vězení místo pokusu o vraždu za těžké ublížení na zdraví. Podle jeho obhájce při útoku nepoužil dva nože a dívenku ani neškrtil páskem.

Soudci to zamítli a poukázali na to, že jeden z nožů byl zlomen a v útoku mladík pokračoval druhou zbraní. "I samotná dívka vypověděla, že škrtidlo zadržovala vlastníma rukama. Není důvod, proč bych si to nezletilá vymyslela," podotkl předseda senátu.

Podle něj je na místě také muže potrestat za pokus o vraždu. "Každý člověk, který píchá do člověka způsobem, jak to udělal mladík, musí být srozuměn s tím, že může dojít k smrti poškozeného. Právní kvalifikace zločinu vraždy je nepochybná," dodal Zbožínek.

Svou vinu nepopíral

Mladík jinak svou vinu nepopíral. Před soudem se k činu nechtěl vyjádřit, pouze odkázal na to, co soudcům už dříve napsal.

Parai, který údajně čichal toluen od 15 let, ve vězení nakonec zůstane téměř 20 let. Chtěl totiž vraždit v době, kdy byl odsouzen za předchozí zločiny. Po sečtení obou trestů by tak měl strávit ve vězení 19,5 roku

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy