Prodával narkomanům léky na drogy, dostal podmínku

ČTK ČTK
22. 11. 2012 12:52
Od narkomanů lékárník přijímal falešné recepty, vydělal na tom 300 tisíc korun
Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Olomoucký soud uložil lékárníkovi Michalu Veselovskému, který ve velkém zásoboval narkomany z Olomouce léky s obsahem pseudoefedrinu, dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky.

Původně mu hrozilo až pět let ve vězení. Muž podle rozsudku léky vydal na základě 7732 falešných receptů. Svým rozsahem je to podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě.

Lékárníkovi soud uložil také peněžitý trest 100 tisíc korun a na pět let mu zakázal vykonávat činnost. "Obžalovaný se výrazně zpronevěřil svému poslání. Vydával léky, o kterých jednoznačně věděl, k čemu slouží, že jsou zneužívány k výrobě pervitinu. Vina byla jednoznačně prokázána. Postupoval takto pouze ze zištných důvodů. Je to extrémní případ z hlediska rozsahu," uvedl soudce Michal Jelínek.

Narkomanům vydal přes 10 tisíc kusů léčiv

Ačkoliv žalobkyně navrhovala nepodmíněný trest, soudce nakonec přistoupil k podmínce. "Kombinace trestů, kterou soud zvolil, je dostatečný," doplnil soudce.

Čtyřiatřicetiletý vedoucí lékárny podle obžaloby zásoboval narkomany od srpna 2010. Z vydaných léků se podle odborníků dalo vyrobit až devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

Podle žalobkyně Lenky Kremzerové vydával především léky Modafen a Nurofen StopGrip. Od srpna 2010 podle ní takto vydal na padělané recepty 10 561 kusů léčiv s obsahem pseudoefedrinu.

"Lékárny podobné velikosti přitom za stejné období vydaly 118 kusů těchto léčiv," uvedla státní zástupkyně. Nevyloučila, že se trestní odpovědnosti nevyhnou ani další zaměstnanci lékárny. Muž, který recepty ve velkém padělával, je podle ní už odsouzen.

Lékárník dosud odmítal k případu vypovídat, před soudem svou vinu částečně přiznal. Tvrdil však, že narkomany k výrobě falešných receptů nenaváděl a neuvědomoval si, k čemu budou léky sloužit. Měl jen podezření.

"Vyjadřuji lítost. Je to mé osobní i profesní selhání. Poznamenalo mě to, ztratil jsem důvěru u zákazníků," uvedl. Tvrdil, že jako vedoucí lékárny přímý prospěch z marže neměl. Dodal, že lékárnu vlastní jeho matka, která o jeho činnosti nevěděla. "Na krabičce jsme měli zisk 25 až 30 korun, dohromady to mohlo být 300 tisíc," uvedl muž.

Z výpovědí narkomanů vyplynulo, že o lékárně v olomoucké místní části Hodolany dobře věděli. "Do této lékárny chodí celá Olomouc, nedělají tam problém s vydáváním léků," uvedl jeden z nich.

Muž i radil, jak správně recepty falšovat

"O tom, že se tam vydávají léky na falešné recepty, věděl každý," vypověděla další svědkyně. Uvedli také, že jim lékárník radil, jak mají recepty vypadat, a na chyby ve falešném receptu je i sám upozorňoval.

Případem muže se zabývá i Česká lékárnická komora. V září s ním zahájila disciplinární řízení, jež může skončit až zrušením výkonu povolání lékárníka. "Nejbližší termín pro zasedání čestné rady je na konci listopadu, z předchozích dvou se pan magistr omluvil," řekl mluvčí komory Aleš Krebs. Muže už potrestal Státní ústav pro kontrolu léčiv, který mu udělil pokutu 175 tisíc korun za porušení povinností stanovených zákonem o léčivech.

 

Právě se děje

Další zprávy