"Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu - melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků," informoval místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
Ornitologům se podařilo vzácně zbarvenou sýkoru nejen vyfotit, ale také zachytit na video. Stihli to během jediného dne, kdy je na ni upozornil pozorovatel krmítka.
Podle ornitologů nejde o místního ptáka, ale o sýkoru ze severu nebo z hor. "I přesto, že se u nás vyskytují sýkory modřinky celoročně, tak se v zimě toulají a hledají potravu," uvedl místopředseda spolku.
Šafránek řekl, že se na tomto místě již předloni podařilo objevit také sýkoru koňadru rovněž s pigmentovou vadou. Tentokrát u sýkory převládala místo černé barvy hnědá. "Krmítko je v oblasti u Laguny, kde se scházejí ochránci přírody a ptáky tam přikrmují. Jsou většinou v důchodu, mají čas tam s fotoaparáty pobývat a občas se jim podaří zachytit něco zajímavého," doplnil Šafránek.
Ornitologové v souvislosti s objevem výjimečně zbarvené sýkorky vyzvali milovníky přírody, kteří na krmítku spatří podivně zbarveného nebo neznámého ptáka, aby jej zachytili na snímku a poslali ho na adresu [email protected].