Bombovými útoky vystrašil před třinácti lety celý kraj. Soud ho poslal na šest let do vězení

ČTK ČTK
6. 1. 2016 14:04
V březnu roku 2003 vyhrožoval sedmnáctiletý mladík v Olomouckém kraji bombovými útoky. Po dlouhých třinácti letech za svůj čin stanul před soudem. Muž tehdy požadoval deset milionů korun. Peníze si však ze strachu nevyzvedl. Před soudem se k činu přiznal, šlo prý o chybu, které se dopustil ve stresu. Za vydírání odešel od soudu s šestiletým trestem.
Za výhrůžky bombovými útoky stanul po třinácti letech před soudem (Ilustrační foto)
Za výhrůžky bombovými útoky stanul po třinácti letech před soudem (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Šest let ve vězení, tak zní trest, se kterým od olomouckého krajského soudu odešel třicetiletý Ondřej Staněk, který před 13 lety vyhrožoval v Olomouckém kraji bombovými útoky. Policie mu tehdy na 25 místech Moravy shodila z vrtulníku deset milionů korun, které si však nevyzvedl. Pro zdůraznění hrozby nastražil čerstvě osmnáctiletý mladík výbušný systém na železničním mostě.

Případ tehdy zalarmoval bezpečnostní složky v celém kraji, řešil se i na celostátní úrovni. Staněk se nakonec sám udal policii. Před soudem se přiznal, šlo prý o chybu, které se dopustil ve stresu. Za vydírání mu hrozilo až 12 let vězení.

Staněk se údajně činu dopustil v březnu roku 2003. Podle žalobce Jakuba Grmely prostřednictvím pošty zaslal na olomoucké okresní policejní ředitelství dopis, ve kterém požadoval vydání deseti milionů korun. "Finanční částka mu měla být shozena 20. března z nízko letícího vrtulníku na jím zadaných 25 místech v balících po částkách 400 000 korun," uvedl žalobce.

Muž vyhrožoval, že pokud se tak nestane, nechá o čtyři dny později na různých místech kraje s hustým výskytem civilního obyvatelstva vybuchnout několik nástražných výbušných systémů se silným účinkem.

Pro zvýraznění této hrozby připevnil vzorek výbušniny u železničního mostu v Olomouci. Vyděrači policie peníze podle jeho pokynů shodila v balíčcích na 25 místech střední Moravy. Peníze si však nakonec nevyzvedl. Policie pak balíky sesbírala.

Policie případ po neúspěšném masivním prověřování podezřelých odložila. Pachatel se nakonec po letech přišel sám na policii udat. Učinil tak v listopadu 2014, pár týdnů před promlčením případu.

Jednal ve stresu

Muž dnes uvedl, že jednal pod vlivem stresu, a dnes to označil za chybu. Prý by se musel zbytek života stydět, kdyby se k chybám z minulosti nepřiznal. Peníze si tehdy nevyzvedl i proto, že dostal strach a nečekal takovou medializaci svých hrozeb.

Staněk přiznal: "Dopustil jsem se chyby, zkonstruoval jsem nástražný výbušný systém a napsal dopis, ve kterém jsem požadoval vydání finanční částky. Snažil jsem se získat peníze, které by mě izolovaly od stresových faktorů především v osobním životě," vypověděl Staněk. "S časovým odstupem jsem dospěl k názoru, že bych se musel zbytek života stydět, kdybych se nepřiznal," popsal Staněk.

Výbušný systém, který umístil na mostě, si vyrobil podle návodu na internetu. Měl prý jen demonstrativní charakter, byť obsahoval silně citlivou látku peroxid aceton. "Umístil jsem jej tam v době jarních prázdnin na škole, kterou jsem tehdy studoval," přiznal Staněk. Dopis policii psal v rukavicích a v čepici, aby smazal stopy.

Jeden z balíků mu policie shodila poblíž jeho tehdejšího bydliště ve Vikýřovicích. Peníze si nakonec nevzal, svou roli hrál strach i medializace celého případu. "Měl jsem představu, že získám 400 000 korun až milion, které bych použil k řešení tehdejších osobních komplikací. Chápu, že to bylo špatně," řekl Staněk.

Jak pachatele vidí psychiatr?

Podle psychiatra netrpí žádnou poruchou, nenašel ji ani psycholog, muž má však podle něj narcistní rysy. Pocit z vlastní důležitosti byl podle něj zřejmě i důvod, proč se udal. "Taková osobnost usiluje o obdiv i v okamžiku, kdy jí to může uškodit," uvedl znalec z oblasti psychologie.

Případ tehdy vyděsil obyvatele kraje, Olomoucký kraj kvůli tomu tehdy zavedl mimořádná bezpečnostní opatření. Policisté střežili ulice města, křižovatky, mosty, významné budovy a dopravní uzly.

Případ se řešil na celostátní úrovni, policie přijala řadu opatření, tehdejší hejtman Jan Březina lidem doporučil, aby se v osudný den vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí. Požádal také nemocnice, aby byly připraveny na případný nápor zraněných.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy