Bombovými útoky vystrašil před třinácti lety celý kraj. Soud ho poslal na šest let do vězení

ČTK ČTK
6. 1. 2016 14:04
V březnu roku 2003 vyhrožoval sedmnáctiletý mladík v Olomouckém kraji bombovými útoky. Po dlouhých třinácti letech za svůj čin stanul před soudem. Muž tehdy požadoval deset milionů korun. Peníze si však ze strachu nevyzvedl. Před soudem se k činu přiznal, šlo prý o chybu, které se dopustil ve stresu. Za vydírání odešel od soudu s šestiletým trestem.
Za výhrůžky bombovými útoky stanul po třinácti letech před soudem (Ilustrační foto)
Za výhrůžky bombovými útoky stanul po třinácti letech před soudem (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Šest let ve vězení, tak zní trest, se kterým od olomouckého krajského soudu odešel třicetiletý Ondřej Staněk, který před 13 lety vyhrožoval v Olomouckém kraji bombovými útoky. Policie mu tehdy na 25 místech Moravy shodila z vrtulníku deset milionů korun, které si však nevyzvedl. Pro zdůraznění hrozby nastražil čerstvě osmnáctiletý mladík výbušný systém na železničním mostě.

Případ tehdy zalarmoval bezpečnostní složky v celém kraji, řešil se i na celostátní úrovni. Staněk se nakonec sám udal policii. Před soudem se přiznal, šlo prý o chybu, které se dopustil ve stresu. Za vydírání mu hrozilo až 12 let vězení.

Staněk se údajně činu dopustil v březnu roku 2003. Podle žalobce Jakuba Grmely prostřednictvím pošty zaslal na olomoucké okresní policejní ředitelství dopis, ve kterém požadoval vydání deseti milionů korun. "Finanční částka mu měla být shozena 20. března z nízko letícího vrtulníku na jím zadaných 25 místech v balících po částkách 400 000 korun," uvedl žalobce.

Muž vyhrožoval, že pokud se tak nestane, nechá o čtyři dny později na různých místech kraje s hustým výskytem civilního obyvatelstva vybuchnout několik nástražných výbušných systémů se silným účinkem.

Pro zvýraznění této hrozby připevnil vzorek výbušniny u železničního mostu v Olomouci. Vyděrači policie peníze podle jeho pokynů shodila v balíčcích na 25 místech střední Moravy. Peníze si však nakonec nevyzvedl. Policie pak balíky sesbírala.

Policie případ po neúspěšném masivním prověřování podezřelých odložila. Pachatel se nakonec po letech přišel sám na policii udat. Učinil tak v listopadu 2014, pár týdnů před promlčením případu.

Jednal ve stresu

Muž dnes uvedl, že jednal pod vlivem stresu, a dnes to označil za chybu. Prý by se musel zbytek života stydět, kdyby se k chybám z minulosti nepřiznal. Peníze si tehdy nevyzvedl i proto, že dostal strach a nečekal takovou medializaci svých hrozeb.

Staněk přiznal: "Dopustil jsem se chyby, zkonstruoval jsem nástražný výbušný systém a napsal dopis, ve kterém jsem požadoval vydání finanční částky. Snažil jsem se získat peníze, které by mě izolovaly od stresových faktorů především v osobním životě," vypověděl Staněk. "S časovým odstupem jsem dospěl k názoru, že bych se musel zbytek života stydět, kdybych se nepřiznal," popsal Staněk.

Výbušný systém, který umístil na mostě, si vyrobil podle návodu na internetu. Měl prý jen demonstrativní charakter, byť obsahoval silně citlivou látku peroxid aceton. "Umístil jsem jej tam v době jarních prázdnin na škole, kterou jsem tehdy studoval," přiznal Staněk. Dopis policii psal v rukavicích a v čepici, aby smazal stopy.

Jeden z balíků mu policie shodila poblíž jeho tehdejšího bydliště ve Vikýřovicích. Peníze si nakonec nevzal, svou roli hrál strach i medializace celého případu. "Měl jsem představu, že získám 400 000 korun až milion, které bych použil k řešení tehdejších osobních komplikací. Chápu, že to bylo špatně," řekl Staněk.

Jak pachatele vidí psychiatr?

Podle psychiatra netrpí žádnou poruchou, nenašel ji ani psycholog, muž má však podle něj narcistní rysy. Pocit z vlastní důležitosti byl podle něj zřejmě i důvod, proč se udal. "Taková osobnost usiluje o obdiv i v okamžiku, kdy jí to může uškodit," uvedl znalec z oblasti psychologie.

Případ tehdy vyděsil obyvatele kraje, Olomoucký kraj kvůli tomu tehdy zavedl mimořádná bezpečnostní opatření. Policisté střežili ulice města, křižovatky, mosty, významné budovy a dopravní uzly.

Případ se řešil na celostátní úrovni, policie přijala řadu opatření, tehdejší hejtman Jan Březina lidem doporučil, aby se v osudný den vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí. Požádal také nemocnice, aby byly připraveny na případný nápor zraněných.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy