Muž vyhrožoval nemocnici bombou, odsedí si šest let

ČTK ČTK
1. 9. 2015 16:54
Do nemocnice v Havlíčkově Brodě opakovaně volal, nyní musí kromě odpykání trestu zaplatit milionovou škodu.
Foto: Thinkstock

Havlíčkův Brod - Padesátiletého Miroslava Otrubu z Brna, který loni opakovaně hrozil nemocnici v Havlíčkově Brodě bombovým útokem, poslal havlíčkobrodský okresní soud na šest let do vězení s ostrahou.

Muž obviněný z obecného ohrožení a šíření poplašné zprávy také musí uhradit téměř milionovou škodu, kterou svým jednáním způsobil.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájce i žalobkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Chtěl zkomplikovat léčbu pacienta

Otruba telefonoval do nemocnice loni 20. listopadu večer. Podle své výpovědi chtěl zkomplikovat léčbu manžela ženy, s níž se pokoušel navázat vztah, jenž do nemocnice docházel na dialýzu.

Kvůli telefonátu muselo být z hlavní budovy nemocnice evakuováno kolem 300 pacientů. Mnozí z nich byli na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče, mezi evakuovanými byly i ženy z porodnického oddělení a narozené děti.

Policisté budovu prohledali, žádný podezřelý předmět však nenašli.

Pacienti se ještě během noci vrátili na svá oddělení. Otruba telefonát opakoval druhý den časně ráno. Policisté ho zadrželi ještě týž den odpoledne v Brně.

Přes 40 pacientů v ohrožení

Podle úterních výpovědí soudních znalců bylo více než 40 pacientů z oddělení ARO, JIP, interního, dětského a dalších oddělení ohroženo kvůli nervovému stresu a transportu těžkou újmou na zdraví, někteří i na životě.

Pozdější úmrtí pěti pacientů však znalci nedali do přímé souvislosti s evakuací.

Otruba se k činu doznal a vyjádřil lítost. S poškozenou nemocnicí, záchranáři, hasiči a dalšími subjekty se údajně dohodl na splácení způsobené škody.

Státní zástupkyně Zdeňka Tománková označila jeho doznání i lítost za účelové.

Požadovala trest těsně pod horní hranicí sazby, která je tři až osm let. "Nechám si čas na rozmyšlenou, ale odvolání je pravděpodobné," řekla Tománková. Obhájce vzhledem k doznání a lítosti pro obžalovaného žádal trest v polovině sazby.

Soudkyně Hana Doubková konstatovala, že Otruba je mnohokrát trestaným recidivistou. Z posledního výkonu trestu se vrátil v roce 2011.

"Tresty se míjejí účinkem. Obžalovaný z malicherných důvodů ohrozil chod nemocnice, musel vědět, že pacienti budou ohroženi na životech," uvedla soudkyně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy