Muž vyhrožoval nemocnici bombou, odsedí si šest let

ČTK ČTK
1. 9. 2015 16:54
Do nemocnice v Havlíčkově Brodě opakovaně volal, nyní musí kromě odpykání trestu zaplatit milionovou škodu.
Foto: Thinkstock

Havlíčkův Brod - Padesátiletého Miroslava Otrubu z Brna, který loni opakovaně hrozil nemocnici v Havlíčkově Brodě bombovým útokem, poslal havlíčkobrodský okresní soud na šest let do vězení s ostrahou.

Muž obviněný z obecného ohrožení a šíření poplašné zprávy také musí uhradit téměř milionovou škodu, kterou svým jednáním způsobil.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájce i žalobkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Chtěl zkomplikovat léčbu pacienta

Otruba telefonoval do nemocnice loni 20. listopadu večer. Podle své výpovědi chtěl zkomplikovat léčbu manžela ženy, s níž se pokoušel navázat vztah, jenž do nemocnice docházel na dialýzu.

Kvůli telefonátu muselo být z hlavní budovy nemocnice evakuováno kolem 300 pacientů. Mnozí z nich byli na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče, mezi evakuovanými byly i ženy z porodnického oddělení a narozené děti.

Policisté budovu prohledali, žádný podezřelý předmět však nenašli.

Pacienti se ještě během noci vrátili na svá oddělení. Otruba telefonát opakoval druhý den časně ráno. Policisté ho zadrželi ještě týž den odpoledne v Brně.

Přes 40 pacientů v ohrožení

Podle úterních výpovědí soudních znalců bylo více než 40 pacientů z oddělení ARO, JIP, interního, dětského a dalších oddělení ohroženo kvůli nervovému stresu a transportu těžkou újmou na zdraví, někteří i na životě.

Pozdější úmrtí pěti pacientů však znalci nedali do přímé souvislosti s evakuací.

Otruba se k činu doznal a vyjádřil lítost. S poškozenou nemocnicí, záchranáři, hasiči a dalšími subjekty se údajně dohodl na splácení způsobené škody.

Státní zástupkyně Zdeňka Tománková označila jeho doznání i lítost za účelové.

Požadovala trest těsně pod horní hranicí sazby, která je tři až osm let. "Nechám si čas na rozmyšlenou, ale odvolání je pravděpodobné," řekla Tománková. Obhájce vzhledem k doznání a lítosti pro obžalovaného žádal trest v polovině sazby.

Soudkyně Hana Doubková konstatovala, že Otruba je mnohokrát trestaným recidivistou. Z posledního výkonu trestu se vrátil v roce 2011.

"Tresty se míjejí účinkem. Obžalovaný z malicherných důvodů ohrozil chod nemocnice, musel vědět, že pacienti budou ohroženi na životech," uvedla soudkyně.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy