Kajínek šije na Mírově medvídky, chobotnice i krokodýly

ČTK ČTK
13. 12. 2011 20:45
Hračky slouží policii či hasičům při nehodách a neštěstích, nabízejí je dětem
Doživotní vězni na Mírově šijí hračky pro děti.
Doživotní vězni na Mírově šijí hračky pro děti. | Foto: Ludvík Hradilek

Mírov (Šumpersko) - V jedné z nejstřeženějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku poklesla v porovnání s loňským rokem zaměstnanost vězňů.

Pracuje jich téměř 62 procent, což je o téměř čtyři procenta méně než loni. Vedení věznice se však podařilo zaměstnat všechny doživotní vězně, kteří šijí hračky pro děti. Na jejich výrobě se podílí i nejznámější český vězeň Jiří Kajínek.

"Zaměstnanost na Mírově je nyní 61,8 procent. Myslím si, že na věznici se zvýšenou ostrahou a na věznici, jejíž vězni nesmí chodit ven, je zaměstnanost dobrá. Máme tady tři pracoviště, kde se vyrábí nábytek, součástky pro Siemens a kovovýroba," řekl ředitel věznice Vladimír Lang.

Šest trestanců včetně Kajínka, kteří by si měli na Mírově odpykávat trest do konce života, našlo práci v projektu Pomáháme pomáhat.

Pilní vězni si naspoří desítky tisíc

"Odsouzení vyrábějí plyšové hračky sloužící při dopravních nehodách či jiných neštěstích pro policii či hasiče, kteří je nabízejí přítomným dětem. Sehnat práci pro odsouzené k doživotnímu trestu není vůbec jednoduché. K dnešnímu dni tak máme pro ně stoprocentní zaměstnanost," doplnil Lang.

Kajínek se svými spoluvězni šije například medvídky, chobotnice či krokodýly. První várku tisíc hraček dostali v září záchranáři v Olomouci.

Vězni si mohou vydělat od 4500 korun do 6750 korun. Pokud jsou pracovití a výrazně překračují normy, dokážou si vydělat až 12 tisíc korun měsíčně. Pouze 20 procent z této částky jim však zůstává jako kapesné. Z vydělaných peněz se platí například výživné, dluhy, pohledávky ale i náklady na výkon trestu.

Podle mluvčí káznice Magdy Petříkové existují však na Mírově případy, kdy si vězni dokážou naspořit i velkou částku peněz. "Propouštěli jsme například odsouzeného, který si našetřil 80 tisíc korun," uvedla Petříková.

Místo balíčků jen diplom

Pokles zaměstnanosti vězňů ale není jediný problém, se kterým se zařízení potýká. Snížený rozpočet, s nímž musí letos káznice vyjít, je v porovnání s loňským rokem nižší o více než 26 milionů korun. Muselo se proto přistoupit k omezení koupání vězňů či pouštění televize.

Šetření pocítili vězni i v zájmových kroužcích. A projeví se i o Vánocích. Místo tradičních balíčků za výhry v soutěžích se letos musejí spokojit pouze s diplomem.

Podívejte se na fotky věznice Mírov:

"Ve vztahu k vězňům jsme omezili zásuvkové okruhy na celách, omezili jsme možnost televize či vaření kávy. Koupání jsme pro ty, co nepracují, omezili na jednou týdně, dříve to bylo vícekrát a striktně se to dodržuje. Ti co pracují, se mohou mýt na pracovištích," řekl zástupce ředitele věznice Tomáš Keprt.

V mírovské věznici si nyní trest odpykává 396 vězňů.

 

Právě se děje

Další zprávy