V Beskydech žije rys. Ochránci mají první jasný důkaz

ČTK ČTK
22. 3. 2012 10:43
Fotopasti v Beskydech poprvé zachytily rysa ostrovida. Jde o úplně první záběry šelmy
Rys ostrovid.
Rys ostrovid. | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Ostrava - Fotopasti v Beskydech poprvé zachytily rysa ostrovida.

Jde o úplně první záběry šelmy v Beskydech a potvrzení domněnky ochránců přírody, že v pohoří žije.

Dosud vycházeli jen z nepřímých důkazů, především stop. O pořízení záběrů informoval Miroslav Kutal z Hnutí Duha Olomouc.

"Historicky první záběry volně žijícího rysa ostrovida v CHKO Beskydy se podařilo natočit v posledním měsíci v Javorníkách. Na základě jedinečného zbarvení srsti byl pohyb tohoto rysa pomocí fotopastí identifikován na celém Javornickém hřebeni, tedy na území zhruba 200 kilometrů čtverečních," uvedl Kutal.

Na krátkých sekvencích je podle něj vidět typické teritoriální chování rysa, kdy si pachovými žlázami značí skalní výstupek. "Rysi, kteří žijí samotářsky, tak ostatním jedincům dávají najevo hranice svého teritoria," doplnil.

Fotopasti ochránci přírody instalovali na několika místech Beskyd asi před měsícem. Vybírali lokality, o kterých se domnívali, že je šelmy navštěvují. Především místa, kde našli stopy, a také u kořistí.

Fotopasti instalovali v rámci přeshraničního projektu na česko-slovenském pomezí, který letos s podporou Mezinárodního visegradského fondu a Programu švýcarsko-české spolupráce realizuje právě Hnutí Duha Olomouc a Fatranský spolek.

Deset rysů, pět vlků a tři medvědi

Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd vyskytuje až deset rysů, pět vlků a tři medvědi. Beskydy jsou jediným místem, kde v ČR tyto tři šelmy žijí.

Zatímco rysa lze spatřit i jinde, medvěda a vlka lze vystopovat jen v beskydských lesích, kam se často zatoulají ze sousedního Slovenska. Cestu jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni a jsou také předmětem ochrany Evropského společenství.

Největší nepřítel? Člověk

CHKO Beskydy je proto zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet v tuzemsku souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a v Polsku.

Největším nepřítelem těchto ohrožených druhů šelem je člověk. Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných šelem.

Podle odborníků mají velké šelmy v lesích své místo. Jsou důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci spásáním malých stromků poškozují listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově.

 

Právě se děje

Další zprávy