Slezská kavárna. Studenti v Opavě nešli na besedu se Zemanem, dali přednost filmu o Havlovi

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 3. 11. 2016 16:30
Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Moravskoslezského kraje zavítal i do Opavy na Slezskou univerzitu, kde se setkal se studenty. Spousta studentů ale před besedou s prezidentem dala přednost setkání v Café Evžen, kde si poslechli koncert skupiny Ladě a zhlédli film o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. Organizátoři protestní akce byli mile překvapeni velkým zájmem.
Protestní akce v opavské Café Evžen.
Protestní akce v opavské Café Evžen. | Foto: ČTK

Opava – Vysokoškolští studenti, kteří odmítli jít na besedu s prezidentem Milošem Zemanem na Slezské univerzitě, zcela zaplnili opavské Café Evžen. Návštěvníci kavárny poslouchali koncert skupiny Ladě a zhlédli krátký film o prezidentu Václavu Havlovi. Desítky studentů tak chtěly vyjádřit nesouhlas s tím, jakou prezident Zeman dělá politiku a jak rozděluje společnost. Ve stejné době 150 studentů zaplnilo aulu Slezské univerzity. Jeden z nich vytáhl červené trenýrky, jinak studenti proti Zemanovi přímo ve škole nijak neprotestovali.

Dálkový student univerzity Maxmilián Kubný, který na Zemana vytáhl rudé trenýrky, se podivoval nad tím, že ho před vstupem do auly třikrát kontrolovala ochranka a dovnitř ho pustila až po předložení dokladů. "Ano, byl jsem třikrát kontrolován a stejně mi nic nenašli," řekl redakci Aktuálně.cz s tím, že si trenýrky schoval do kalhot.

Jedna z organizátorek protestní akce Jasmína Finkeová řekla, že byla mile překvapena tím, že se kavárna za několik minut zcela zaplnila. "Odpoledne se přemístíme dál, myslím si, že tam přijdou ještě další lidi a bude se to nést městem. Z toho, co tu načerpáme, tak si myslím, že všichni budeme mít dneska hezký den," řekla Finkeová.

Pedagog Slezské univerzity Petr Jančárek, který se akce v Café Evžen zúčastnil, řekl, že nešlo o bojkot prezidenta, ale o alternativní nabídku mimo univerzitní půdu. "Já si myslím, že nemá moc smyslu po někom házet vajíčka nebo nadávky, nebo se chovat stejně sprostě jako on. Má smysl nabízet alternativu a naší dnešní alternativou k vystoupení prezidenta Zemana na Slezské univerzitě je koncert skupiny Ladě," řekl pedagog.

Hostům kavárny promítl krátký film složený ze záběrů, o nichž řekl, že je natočil jako Havlův osobní filmař na konci jeho života. "Já jsem usoudil, že je dobré studentům připomenout jiného prezidenta, který může být jakousi laťkou pro ty současné nebo budoucí naše prezidenty," řekl Jančárek.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 45 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy