Nenechali nás mluvit na Staromáku, zlobí se zelení. Nebylo místo, ozvali se pozdě, opáčil Gazdík

Aleš Ligas, Michaela Vařeková
Aktualizováno 31. 10. 2016 16:13
Na "alternativní" oslavě státního svátku pořádané na Staroměstském náměstí chtěli k lidem z pódia promluvit i zástupci Strany zelených. Jenže jim to organizátoři nedovolili. Zelení tvrdí, že jim organizátoři sdělili, že akce je apolitická, a tudíž není vhodné, aby jejich řečník vystoupil. To však popírá organizátor akce Petr Gazdík (STAN), který odmítnutí zelených vysvětluje i tím, že se strana ozvala pozdě. Podle šéfa zelených Matěje Stropnického i proto celá akce byla spíše politickou agitací než občanskou iniciativou.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Zástupci Strany zelených chtěli vystoupit na "alternativní" oslavě 28. října na Staroměstském náměstí. Jenže organizátoři to zakázali. Důvodem údajně bylo, že se zelení ozvali pozdě a že chtěli, aby vystoupily spíše osobnosti, které mají přesah a mohou mluvit z pozice svých ústavních funkcí.

"Chtěli jsme se v tomhle smyslu k té alternativní oslavě 28. října připojit, aniž jsme to chápali jako nějakou politickou agitaci. Mysleli jsme si, že je tam prostor pro ty, kteří nechtějí nebo nejsou pozváni na Hrad," řekl Aktuálně.cz šéf zelených Matěj Stropnický s tím, že organizátorům navrhl jako řečníka senátora Václava Lásku. "Ale ani tak nebyl zájem. Vyhodnotili jsme to tak, že to je politická a předvolební akce Michala Horáčka s Petrem Gazdíkem spíš než občanská iniciativa," zlobí se Stropnický.

Podle organizátora celé akce Petra Gazdíka (Starostové a nezávislí) bylo vše trochu jinak. Podle něj se zelení ozvali až ve středu odpoledne nebo ve čtvrtek ráno, což už bylo pozdě. Z kapacitních důvodů podle něj nebylo možné, aby na páteční akci promluvil každý.

"Zelení zkreslují informace. Osobně jsem jim řekl, že tam chceme osobnosti, které mají nějaký přesah, které budou zastupovat určité instituce. Za Senát jsme tam chtěli Elišku Wagnerovou, která tam je za Stranu zelených. Ta se bohužel omluvila ze zdravotních důvodů dva dny předem, a tak jsme ji nahradili Miroslavou Němcovou, která vystoupila z funkce bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny. Ve chvíli, kdy nám nabízeli někoho na zástup, už nebylo pro další řečníky místo," vysvětluje Gazdík.

Gazdíkovo tvrzení, že se zelení ozvali pozdě, Stropnický zpochybnil. "V pondělí jsme to probírali a v úterý jsme se dozvěděli, že o nás nestojí. Petr Gazdík byl svolavatel, nepochybně má právo vybrat si, kdo tam bude hovořit. Mám ale dojem, že manipuluje s obrazem, který chtěl původně vytvořit. Ve skutečnosti tím oslabuje autenticitu shromáždění. Měl vzniknout dojem nadstranickosti, ale ve skutečnosti je to akce určitých politických stran," dodal Stropnický.

Samotný senátor Láska, kterého zelení navrhovali jako řečníka, se ve sporu neangažoval. "Pouze jsem dostal informaci, že strana bude nabízet dva řečníky, předsedu a mě, abych o tom věděl, protože jsem byl mimo Prahu. Slíbil jsem, že se vrátím. Pak se ke mně dostalo sdělení, že organizátoři si přejí apolitickou akci. Tuto informaci jsem přijal a dál jsem se o to nezajímal," řekl Láska.

Že by někdo z organizátorů tvrdil, že zelení nemůžou na akci vystoupit, protože je to apolitická akce, je podle Gazdíka nesmysl. "To jsou klasické hádky zelených. Podle jejich logiky bychom tam potom měli pozvat i piráty, SPD a další strany. Nic jim nebrání uspořádat si svou vlastní akci. Pokud šíří takové nesmysly a lži, tak mě to na Straně zelených opravdu mrzí," dodal.

Alternativní akci s názvem Oslava státního svátku v podhradí uspořádal na Staroměstském náměstí Petr Gazdík jako protest proti okolnostem neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu. Na akci promluvil kromě Gazdíka i bývalý předseda vlády Petr Pithart, ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr kultury Daniel Herman nebo bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. K akci se přidali také někteří představitelé církví, měst a univerzit. Rektor olomoucké univerzity Palackého Jaroslav Miller na závěr programu udělil Bradymu vyznamenání. Večerem provázel budoucí možný kandidát na prezidenta Horáček.

Zaplněné Staroměstské náměstí sledovalo alternativní oslavy svátku 28. října a předání univerzitní medaile pro Jiřího Bradyho. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy