Po stopách tragédie: Příběh domu, kde se zastavil čas

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
19. 2. 2013 6:00
Děs, křik a pláč. Tak popisují svědkové výbuchu ve Frenštátě nedělní ráno
Výbuch ve Frenštátě.
Výbuch ve Frenštátě. | Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm - 03:46:19 - přesně v tento čas se v noci ze soboty na neděli zastavily hodiny na stěně jednoho z frenštátských květinářství.

Právě v tu chvíli totiž městečkem na úpatí hory, na níž podle pověsti sídlí slovanský bůh války a slunce Radegast, otřásl výbuch a probudil většinu z jeho desetitisíc obyvatel.

"Slyšela jsem šílenou ránu a cítila chvění. Bydlím nejméně 800 metrů od výbuchu, přesto mě to probudilo z hlubokého spánku," popisuje svůj zážitek Zlata Jeřábková z Frenštátu pod Radhoštěm.

Nedaleko centra napůl zbořený a ohořelý dům jako memento mori připomíná nedělní drama a přitahuje desítky lidí z Frenštátu i okolí.

Vybavených teplým oblečením a fotoaparátem se jich tu během dvou dnů vystřídaly stovky. Pod nohama jim praská tisíce střepů z výplní oken, které tlaková vlna vymrštila do vzdálenosti až sta metrů od epicentra výbuchu. Poslušně stojí za páskami, jimiž police ohraničila místo události, a sledují, jak hasiči strhávají obvodové zdivo zničeného paneláku.

"Tolik lidí jsem tu naposledy viděl na prvního máje, nebo když tady bylo Občanské fórum, když přijel Klaus," komentuje neobvyklý ruch jeden z nich a fotí si hasiče, jak na zem shazují část utržené střechy.

Exploze vzala život nejméně pěti lidem, mezi nimi i třem dětem, a podle hasičů by v sutinách mohla být pohřbena ještě jedna oběť. To zjistí policie až na základě identifikace ostatků, které se našly.

Z domu, v němž ještě donedávna bydlelo šest rodin, toho moc nezbylo. Po výbuchu zůstala stát pouze ohořelá polovina domu. Ale i ta bude muset být brzy stržena a statik rozhodne i o osudu přilehlého domu. 

"Pořád tomu nemohu uvěřit. Můj kamarád se svou rodinou bydlel v přízemí domu, který se na ně sesypal jak domeček z karet. Rodiče jsou na tom špatně, leží ve fakultní nemocnici a bojují o život. Jejich dvě děti tu hrůzu ale nepřežily. Přitom kluk byl nedávno u zápisu a hrozně se těšil do školy," říká při pohledu na dům Tomáš Šťastný. 

Lidé skákali z oken

Bezprostředně po výbuchu nastal v nejbližším okolí zmatek. "Slyšela jsem zoufalý křik, pláč a volání o pomoc. Z domu šlehaly plameny a ve vzduchu byl cítit plyn a spálenina," popsala události nedělního rána obyvatelka protějšího domu Alena Štětinová.

Svědci události uvádějí, že ze sousedních domů vybíhali lidé v pyžamech, hledali své blízké a někteří obyvatelé hořícího paneláku v zoufalé snaze zachránit si život skákali z oken svých bytů.

Podívejte se na fotoreportáž z místa neštěstí:

Byla mezi nimi zdravotní sestra Ilona, která bydlela v prvním patře. "Celý život se trpělivě starala o staré lidi. Místní ji moc dobře znali. Angažovala se v charitě, pomáhala lidem," vzpomíná kolegyně na sestřičku, která vyvázla s lehčími zraněními.  Její partner ale takové štěstí neměl, s vážnými popáleninami leží na jednotce intenzivní péče.

V péči lékařů skončili všichni přeživší obyvatelé domu. "U nás byly hospitalizovány tři oběti. Všechny jsou na tom psychicky velmi špatně. Dvě z nich budou brzy propuštěny do domácí péče. Dalších osm lidí je ve Fakultní nemocnici v Ostravě," uvedla tisková mluvčí novojičínské nemocnice Hana Szotkowská.

Z nemocnice na ubytovnu

Kam se oběti po propuštění z nemocnice budou vracet, není zatím zcela jasné. Do domu, který bude nejspíš v úterý stržen, se vrátit nemohou. Je pro ně proto připravené přechodné bydlení v místním domově mládeže a město se jim bude snažit zajistit náhradní bydlení.

"Zatím zjišťujeme situaci. Máme k dispozici několik obecních bytů a ozvalo se nám již i několik soukromých vlastníků. Také lidé z města a okolních obcí nabízejí nejenom okamžitou finanční pomoc, ale také materiální pomoc," uvedla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová.

Příčina neznámá

Příčina tragédie se zatím vyšetřuje. Hasiči, kteří na místě pracovali nepřežitě skoro dva dny, předali objekt policii teprve v pondělí okolo páté hodiny odpoledne. 

Hasiči prohledávají trosky.
Hasiči prohledávají trosky. | Foto: Ludvík Hradilek

"Byly to náročné dva dny. Zasahovali jsme tu jako první a od doby, kdy k výbuchu došlo, jsme spali stěží deset hodin," svěřuje se dobrovolný hasič, o jehož únavě svědčí výrazné kruhy pod očima.

Poslední informace mluví o tom, že s největší pravděpodobností se jednalo o výbuch plynu, díky němuž v domě vzniklo několik ohnisek požáru v jednom z bytů, ve sklepě a na dalších místech.

"Po výbuchu plynu je obvyklé, že požár má několik ohnisek. Zda se jednalo o úmyslný čin, zatím potvrdit nemohu," řekl tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Problémový muž?

Místní ale stále otevřeněji jako o možném viníkovi mluví o muži kolem šedesáti let, který bydlel v přízemí domu a je jednou z obětí nehody.

"Byl to prý podivín, který si neustále stěžoval na úřadech a terorizoval svoje sousedy. Nedávno mu odpojili energii i vodu a město ho chtělo vystěhovat. On ale vyhrožoval, že když bude muset jít, tak půjdou všichni," vylíčil obyvatel Frenštátu Pavel Chřen. Místní si na chování muže také několikrát stěžovali.

Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová ale podobné spekulace mírní. "Na dotyčného muže sice na radnici opravdu přišla celá řada stížností, ale nepopsala bych ho jako problémového člověka. Dokud policie nevydá oficiální stanovisko, nerada bych se k jeho možnému podílu na tragédii vyjadřovala," řekla Leščišinová.

Také ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý zatím nechce sdělovat žádné podrobnosti. "Raději bych nechal pracovat kriminalisty, kteří jsou teprve na počátku práce," řekl Tuhý, podle něhož by vyšetřování mohlo trvat i několik týdnů. "Pracujeme i s informacemi, že v domě měl bydlet problémový člověk, ale zatím se nic nepotvrdilo. Je třeba se držet faktů," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy