Opava - V nemocnici v Opavě zavedli potrubní poštu, vynález starý 160 let.
Od pondělí tam mezi chirurgickým oddělením a laboratoří vozí vzorky krve a moči. Do systému potrubí dlouhého kolem 200 metrů vedení zdravotnického zařízení investovalo 800 tisíc korun. Slibuje si od něj především časovou úsporu.
"Místo fyzického přenášení vzorků se zdravotníci mohou věnovat péči o pacienty," řekl ředitel nemocnice Ladislav Václavec. Slezská nemocnice Opava je podle něj zatím jediná v Moravskoslezském kraji, kde tento systém přepravy funguje.
Potrubní poštu uvítali především zaměstnanci. "Systém ušetří čas a časem možná i pracovníky. Biologický materiál uložíme do patron, ty se vloží do stanice, která se sama uzavře, a během několika vteřin se materiál odešle do laboratoře," popsala systém fungování pošty náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lenka Hánková.
Potrubní pošta zažívá rozmach
"Dosud se biologický materiál shromažďoval na jednom místě, kde jej musel sanitář roztřídit a pak do laboratoře odnést," dodala.
Potrubní pošty se začaly nejprve budovat jako metropolitní sítě. První byla vybudována v Londýně v roce 1853 na základě vynálezu Denise Papina. Následovala další evropská města - Vídeň, Berlín a Paříž.
V roce 1899 byla zprovozněna potrubní pošta v Praze. Systém sloužil především pro posílání telegramů. V plném rozmachu se systémem transportovaly desítky tisíc pouzder měsíčně. Za druhé světové války sehrála potrubní pošta důležitou roli při zásobování obléhané budovy Československého rozhlasu.
Ještě v 90. letech 20. století bylo potrubní poštou přepravováno kolem devíti tisíc pouzder měsíčně. Provoz postupně slábl a ničivé povodně v roce 2002 za jeho fungováním udělaly prozatímní tečku. Nyní síť patří soukromé firmě, která ji postupně obnovuje a konzervuje.
Potrubní pošta dnes zažívá nový rozmach. "Uplatnění nachází především v rozlehlých areálech nemocnic. Celkem jsme v posledních letech měli 30 realizací," sdělil Kamil Petruška ze společnosti, která v opavské nemocnici potrubní systém instalovala.