Naděje i hrozba Ostravě. Mittal váhá, kde uhasit huť

Tomáš Netočný
7. 12. 2011 12:25
Odstavení jedné z hutí pomůže životnímu prostředí, ale tisíce lidí by přišly o živobytí
ArcelorMittal Ostrava patří k největším průmyslovým znečišťovatelům ovzduší v Česku. Odstavení jedné ze dvou vysokých pecí by výrazně snížilo produkci emisí. Současně by však mohlo připravit o práci tisíce lidí.
ArcelorMittal Ostrava patří k největším průmyslovým znečišťovatelům ovzduší v Česku. Odstavení jedné ze dvou vysokých pecí by výrazně snížilo produkci emisí. Současně by však mohlo připravit o práci tisíce lidí. | Foto: Eva Matějková

Ostrava - Nad Ostravou visí hrozba i naděje současně.

Majitelé a manažeři největšího ocelářského koncernu na světě ArcelorMittal hledají novou strategii pro své dceřiné společnosti v Evropě, připravují odstavení některých vysokých pecí a ve hře je možnost, že omezí také výrobu železa v Ostravě.

Společnost totiž sama nevyvrací možnost, že by ArcelorMittal mohl zavřít jednu ze dvou vysokých pecí, které teď v Ostravě produkují surové železo.

„Obě vysoké pece jsou nyní v provozu a výroba na nich bude pokračovat, dokud bude na trhu poptávka," reagovala mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová na otázku, zda může vyloučit možnost odstavení vysoké pece v Ostravě.

Podle jaké situace na trhu bude firma o osudu vysokých pecí v Ostravě rozhodovat, mluvčí blíže neuvedla. Z některých kroků společnosti v uplynulých dnech je ovšem zřejmé, že k tomuto rozhodnutí nemusí být daleko.

„Ta možnost tady jednoznačně je a poslední postup koncernu naše obavy posiluje," řekl předseda rady odborů ArcelorMittal Česká republika Vítězslav Prak.

ArcelorMittal totiž vyrábí ve střední Evropě železo v pěti vysokých pecích. Dvě z nich vlastní v Ostravě, další tři v sousedním Polsku. V říjnu společnost oznámila, že hodlá jednu z těchto pecí uzavřít. Rozhodla tehdy, že to bude vysoká pec v polské Dabrowie Gorniczej, kterou chtěla nechat vyhasnout do konce listopadu.

Polsko, nebo Ostrava?

Jenže teď společnost ArcelorMittal Poland informuje, že své rozhodnutí o vyhasnutí vysoké pece v Polsku odkládá. "O odstavení vysoké pece v Dabrowie Gorniczej bude rozhodnuto v příštích týdnech," oznámil na oficiálních webových stránkách ArcelorMittal Poland.

Mittal v Ostravě
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Mittal v Ostravě

  • V hutním a koksárenském komplexu bývalé Nové huti v Ostravě vyráběly původně surové železo celkem čtyři vysoké pece
  • Momentálně provozuje ArcelorMittal Ostrava dvě vysoké pece s roční produkcí dva miliony tun surového železa
  • V sousedním Polsku vyrábí koncern železo celkem ve třech vysokých pecích
  • Společnost v říjnu oznámila, že jednu vysokou pec odstaví, a ujistila Ostravu, že půjde o huť v polské Dabrowie Gorniczej
  • Ta však zůstává v provozu a vedení ArcelorMittal Poland informuje o tom, že její odstavení odkládá
  • Současně chce koncern v Ostravě propustit desetinu svých zaměstnanců a nabízí jim odstupné v průměru 18 měsíčních platů
  • A vedení firmy jednoznačně neodmítlo možnost, že by v roce 2012 jednu z vysokých pecí v Ostravě mohlo nechat vyhasnout

A vedení koncernu v Ostravě současně spustilo akci, během které chce do konce ledna 2012 propustit šest set, tedy desetinu, svých zaměstnanců, a nabízí jim dobrovolný odchod za 11 až 24 měsíčních platů.

„Produktivita práce v ArcelorMittal Ostrava je nižší než v jiných ocelárnách v zemích Evropské unie," sdělila mluvčí Breiová. „Snížení počtu zaměstnanců je proto nezbytné."

Odbory v celém koncernu na evropském kontinentu však majitele ArcelorMittal dlouhodobě kritizují a tvrdí, že se produktivitu práce snaží zvyšovat především propouštěním lidí. Ve všech dceřiných společnostech proto na dnešek pořádají protestní mítinky.

„Společnost neinvestuje do oprav, dochází k výpadkům ve výrobě, které mají negativní vliv na hospodářské výsledky naší firmy," píší odboráři v prohlášení, kterým svolávají zaměstnance na shromáždění.

„Neustálým oddalováním investic do prvovýroby se postupně stáváme nekonkurenceschopnými," tvrdí odbory.

Práce versus ovzduší

Pro Ostravu i celý region by vyhasnutí jedné ze dvou vysokých pecí byla špatná i dobrá zpráva.

ArcelorMittal Ostrava zaměstnává ve své firmě a dceřiných společnostech přibližně sedm tisíc lidí a prosperita dalších firem, živnostníků a obchodních společností je na něm nepřímo závislá.

V současné době produkují ostravské hutě okolo dvou milionů tun surového železa ročně, odstavení jedné vysoké pece by snížilo výrobu na polovinu, což by bezprostředně připravilo o práci nejméně tisíc lidí.

Hutní a koksárenský komplex je ale také největším průmyslovým znečišťovatelem ovzduší ve městě a odstavení vysoké pece by přineslo okamžité snížení emisí, které by mohlo zlepšit životní prostředí v jednom z nejvíce znečištěných regionů v Evropské unii.

Právě přísnější limity pro vypouštění emisí v České republice, než jsou v Polsku, nutí ArcelorMittal v Ostravě investovat miliardy korun do technologií ohleduplnějších k životnímu prostředí.  Nebo přesunout část své výroby do Polska.

Investice zastaveny

Kvůli životnímu prostředí je hutní gigant v Ostravě v posledních letech terčem tvrdé kritiky v médiích.

„V Ostravě musíme nejprve investovat do ekologie a až teprve pak do projektů, které by snížily náklady," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Tapas Rajdekar.

Ještě začátkem října měla hutní společnost v Ostravě naplánované investice přes deset miliard korun. Nabírala experty pro vybudování nové ocelárny za 7 miliard. Teď jsou však investice zastavené a firma vyčkává, jak se bude vyvíjet situace na trhu s ocelí.

„Je to už potřetí, kdy ArcelorMittal zastavil své rozvojové investice pro Ostravu," uvedl odborářský předák Vítězslav Prak. „Nevíme, jaký záměr tady vlastně mají."

 

Právě se děje

Další zprávy