Ostrava - Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se proti úterý výrazně zhoršily.
Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen téměř na všech měřicích stanicích v regionu, na většině míst více než dvojnásobně.
Například v Havířově na Karvinsku je mezní hranice překonána zhruba trojnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly v rozmezí od 36 do 151 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit nebyl v kraji překonán pouze na stanicích v Třinci na Frýdecko-Místecku.
"Předpokládáme, že v Moravskoslezském kraji dnes budou průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu překračovat imisní limit místy až dvojnásobně," uvedli meteorologové.
Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.
Příznivé nejsou v regionu ani aktuální hodinové koncentrace prachu. Meteorologové na většině míst kraje označují kvalitu ovzduší jako velmi špatnou nebo špatnou.
Například v Ostravě-Zábřehu bylo mezi 05:00 a 06:00 naměřeno 205 mikrogramů na metr krychlový.
Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.
Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak působí smog?