Výzva souvisí s údajnou korupční aférou spojenou s lobbistou Martinem Dědicem. Lumír Palyza rezignaci odmítnul, Simona Piperková využije k rozhodnutí lhůtu, kterou jim zastupitelé klubu poskytli.
Radnice města Ostravy | Foto: Portál města Ostrava

Ostrava - Klub zastupitelů za ČSSD vyzval na středečním jednání zastupitelstva města Ostravy radní a náměstkyni primátora Simonu Piperkovou (ČSSD) a radního Lumíra Palyzu (ČSSD), aby odstoupili do 24 hodin z funkcí.

Výzva souvisí s údajnou korupční aférou spojenou s lobbistou Martinem Dědicem, který je nyní ve vazbě. Palyza novinářům řekl, že na svou funkci nerezignuje, Piperková se vyjádří po uplynutí lhůty a ponechala si čas na rozmyšlenou.

Policie před časem zahájila stíhání osmi fyzických a čtyř právnických osob v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. V případě dopravce jde o nákup tramvají, u nemocnice o zakázky na stavební práce či dodávky zdravotnického materiálu.

Oba si s Dědicem pravidelně telefonovali

Kvůli aféře už přišel o funkci ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel. Zastupitelé nyní rovněž jednají o setrvání či odchodu ředitele Dopravního podniku Ostrava Romana Kadlučky z představenstva společnosti.

"Není to žádná výhra, protože v podstatě je vidět, že ty politické pře se snaží řešit přes ředitele a přes jiné společnosti. Celé město s ním (Dědicem) spolupracuje nebo vědělo o této osobě od roku 2006 a nikdo nikomu neříkal: 'Pozor chodí tu nějaký Dědic, ten je špatný'," komentoval výsledek hlasování Kadlučka.

Před časem se v médiích objevila informace, že Piperková i Palyza udržovali s obviněným Dědicem čilý telefonický kontakt, stejně tak si s ním údajně telefonovali Nykel a Kadlučka.

Primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD) po zveřejnění této informace vyzval oba členy rady, aby své funkce opustili. Oba to několikrát odmítli. Stejně tak si podle informací médií měl s Dědicem telefonovat i moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Palyza: Nevidím racionální důvod k odstoupení

Kajnar na začátku jednání zastupitelstva citoval z usnesení o zahájení trestního stíhání Dědice a dalších obviněných. Poté si klub ČSSD vyžádal pauzu na své jednání. Za zavřenými dveřmi pak zastupitelé jednali zhruba hodinu a půl. Přímý návrh na odvolání obou radních na jednání zastupitelstva však nakonec nepadl a klub oba radní pouze vyzval, aby sami odešli ze svých funkcí.

"Na výzvu reagovat nebudu. Nevidím absolutně žádný racionální důvod k tomu, abych odstupoval," řekl Palyza. Kritizoval, že jednání klubu sociálních demokratů vedl primátor, který už není členem strany.

Také Piperková poukazovala na fakt, že někteří členové klubu už nejsou v ČSSD. "Legitimitu toho klubu mohu zpochybnit. Dostala jsem čas 24 hodin, takže v tomto čase budu o tom přemýšlet a určitě se zítra (ve čtvrtek) okolo 10:30 vyjádřím," uvedla Piperková.

Lobbistovi hrozí v korupční aféře až 12 let

Zastupitel Pavel Planka (ČSSD) tvrdí, že klub nenavrhnul přímo odvolání obou radních, protože oběma chtěl dát možnost, aby si "zachovali tvář" a odešli sami. "Je to reflexe na probíhající vyšetřování, a abych řekl ve vzduchu visícím obviněním," uvedl Planka. Podle něj se jednání klubu zúčastnilo 18 zastupitelů a více než dvě třetiny klubu podpořily vyzvání obou radních k rezignaci.

"Informace, které se postupně objevují a objevily, a jejich (Palyzy a Piperkové) spojení na skutečnou kriminální mafii, která vytahovala peníze z městských podniků, tak v téhle situaci by měli odstoupit sami," řekl Kajnar.

Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do 12 let.