Zoo Liberec slaví úspěch, odchovala vzácného orla křiklavého

ČTK ČTK
30. 5. 2014 10:43
Jde teprve o třetí mládě tohoto druhu, které se vylíhlo v zoologické zahradě.
Mládě orla křiklavého v Zoo Liberec.
Mládě orla křiklavého v Zoo Liberec. | Foto: Zoo Liberec

Liberec - Liberecká zoo se po dvou letech opět chlubí velkým úspěchem v chovu orla křiklavého (Aquila pomarina). Orlí mládě vylíhnuté 28. května je teprve třetím svého druhu, které v zoologických zahradách přišlo na svět. Informoval o tom mluvčí liberecké zoo Ivan Langr.

První mládě se podařilo přirozeně odchovat v roce 1991 v Rize v Lotyšsku, druhé pak inseminací v roce 2012 v liberecké zoo. I druhé liberecké mládě se vylíhlo po umělém oplodnění.

"V lidské péči se kvůli nepříliš kvalitnímu genetickému materiálu tento druh množí jen zanedbatelně," konstatoval Langr. Projekt umělé inseminace liberečtí chovatelé spustili již v roce 2007, teprve po pěti letech se ale podařilo úmornou práci zúročit.

40 planých pokusů

"Počáteční neúspěchy, přes 40 planých pokusů, byly způsobeny především nízkou kvalitou odebíraného ejakulátu, jímž se nedařilo samice oplodnit," upřesnil mluvčí zoo. Opakovaný úspěch ale podle Langra potvrzuje výjimečnost liberecké zoo v chovu dravců.

Mládě zatím krmí ošetřovatelé. Zhruba na pátém dni života pak bude podloženo pod náhradní rodiče, kteří budou v krmení pokračovat sami, a vtisknou tak mláděti příslušnost ke správnému živočišnému druhu. Liberecká zoo momentálně chová 11 orlů křiklavých, čtyři samce, šest samic a čerstvé mládě.

V Česku od 90. let nehnízdí

Orel křiklavý je zařazen do chovu zvláště chráněných druhů živočichů. S rozpětím křídel 140 až 160 centimetrů se řadí k menším druhům orlů, obývá hlavně střední a jihovýchodní Evropu.

V současné době se jeho evropská populace odhaduje asi na 14 tisíc až 19 tisíc párů. V české přírodě není od roku 1990 potvrzeno úspěšné hnízdění. Vyhuben byl u nás v důsledku změn v krajině i odstřelům.

 

Právě se děje

Další zprávy