Tradiční vápnění přehrady Souš má snížit kyselost vody

ČTK ČTK
6. 5. 2013 17:16
Rozprašování jemně mletého vápence bude trvat dva až tři dny
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Jan Langer

Desná - V Jizerských horách začalo v pondělí dopoledne tradiční vápnění přehradní nádrže Souš u Desné na Jablonecku.

Letadlo rozprašuje nad vodní hladinou jemně mletý vápenec, který má snížit kyselost vody a zlepšit její kvalitu. Práce ale komplikují dešťové přeháňky, řekla Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, které akci financují.

"Vápnění je naplánováno na pondělí a úterý, pokud to bude nutné, bude pokračovat i ve středu," doplnil Luděk Rederer z Povodí Labe. Zatímco loni musel pilot nad sedmdesátihektarovou vodní plochou rozprášit 115 tun vápence, letos by ho mělo být jen kolem 90 až 95 tun, což představuje 90 až 95 vzletů.

Množství použitého vápence závisí na tom, jak rychle se podaří zvýšit pH vody. Ráno naměřili vodohospodáři pH vody v nádrži na úrovni 4,8 až 5,1. Vápněním by se měla hodnota zvýšit na pH 6,5 až 6,7. "Přes sedm už nemůžeme jít," dodal Rederer.

Přehrada Souš je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v oblasti Jizerských hor postaveny na začátku 20. století jako ochrana před velkou vodou. Přehrada na Černé Desné byla dokončena v roce 1915 a za dva roky tak oslaví sto let.

V 60. letech začala Souš sloužit jako zdroj pitné vody pro obyvatele Jablonecka a Tanvaldska, to je také důvod, proč se voda už 18 let vápní - zlepšuje se tak její kvalita, její úprava na pitnou je pak snazší. Jemně mletý přírodní vápenec, který se k tomu používá, pochází z Krkonoš.

Vápenec pomáhá významně snižovat koncentrace problematických látek ve vodě, zejména hliníku, a také její kyselost. Má několik příčin: Jizerské hory leží na přirozeně kyselém podloží - žule. Kyselá jsou také rašeliniště v povodí Souše, zabírajícím zhruba 14 kilometrů čtverečních.

Na kyselosti vody v přehradě se podílí také tající sníh. Právě obsah takzvané sněhové vody je letos podle Rederera dost vysoký. Vápnění neprospívá jen lidem, pomáhá i živočichům. Díky tomu se v přehradě dobře daří pstruhovi obecnému nebo sivenu americkému, v nádrži a kolem ní ale žijí i čolci, skokani nebo ropuchy.

 

Právě se děje

Další zprávy