Povodňové domky v Hrádku už mají první obyvatele

ČTK ČTK
24. 1. 2011 14:40
Polovinu nákladů pokrylo ministerstvo pro místní rozvoj
Nájemníci převzali povodňové domky, které nechalo město Hrádek nad Nisou vybudovat pro lidi nejhůře postižené loňskými ničivými záplavami.
Nájemníci převzali povodňové domky, které nechalo město Hrádek nad Nisou vybudovat pro lidi nejhůře postižené loňskými ničivými záplavami. | Foto: ČTK

Hrádek nad Nisou - První rodiny, které loňské ničivé záplavy připravily o domovy, převzaly v Hrádku nad Nisou na Liberecku čerstvě dokončené povodňové domky.

Město pro ně nechalo vybudovat čtyři dvojdomky s osmi byty, které se montovaly od podzimu.

Podle představ radnice se do nich nájemníci měli nastěhovat už v prosinci.

"Původní termín byl těsně před Vánoci, ale vzhledem k tomu, že domky musely být zkolaudovány jako pasivní a plnit energetický standard, musely se přetěsňovat. Asi o měsíc se to zpozdilo," vysvětlil hrádecký starosta Martin Půta.

Jedna z rodin ještě zvažuje, že se bydlení v povodňovém domku vzdá. Rozhodne se do konce týdne. Město by v takovém případě dalo byt k dispozici dalším zájemcům.

Takto velká voda zasáhla Liberecko:

Nejhorší je ztráta vzpomínek

Pořízení domků přišlo na 19 milionů korun. Zhruba polovinu nákladů pokryla dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Další peníze by mohla radnice získat z programu Zelená úsporám.

Jednou z nových nájemnic je i Nataša Chovancová, která se do třípokojového bytu nastěhuje společně se synem. Ničivý živel ji loni připravil o bydlení v domě, ve kterém žila dvě desetiletí. Od té doby je odkázaná na provizorní bydlení.

"To víte, že se člověk těší, protože jste v nejistotě. Nevíte, kdy vám může někdo říct, že musíte odejít. Teď budeme v nájmu, ale když má člověk smlouvu, je to taky o něčem jiném," svěřila se sedmačtyřicetiletá žena.

V Hrádku voda zasáhla téměř pět stovek nemovitostí a podle současných odhadů za sebou jen na městském majetku zanechala následky asi za 300 milionů korun.

"Nejhorší je ale ztráta vzpomínek. Nábytek člověk nahradí vždycky, ale fotky, věci, které po někom máte, a další maličkosti, na ty už můžete jenom vzpomínat," posteskla si Chovancová.

Stavbou povodňových domků v Hrádku odstraňování škod po záplavách zdaleka nekončí. "Finalizujeme žádosti na obnovu obecního majetku. Na silnice, na mosty, na chodníky," uvedl starosta. Většinu peněz nutných na opravy město potřebuje od ministerstva pro místní rozvoj, z vlastního rozpočtu je celé financovat nemůže.

Záleží na tom, jak rychle úředníci projednají žádosti

"Teď je otázka, kolik bude mít ministerstvo v rozpočtu a kolik nám reálně bude schopno poskytnout," řekl.

Podle Půty teď záleží na počasí a také na tom, jak rychle úředníci projednají žádosti i dalších postižených obcí, aby bylo možné naplánovat, co se bude opravovat už letos. "Máme ještě únor, březen na koordinační kroky a rádi bychom potom v jarních měsících začali stavět," doplnil Půta.

Bleskové povodně zasáhly region na počátku srpna. Hrádek nad Nisou patřil v Libereckém kraji k nejpostiženějším obcím. Škody v celém kraji přesáhly 8,2 miliardy korun a velká voda si vyžádala i pět lidských životů. Dohromady bylo postiženo 81 měst a obcí.

 

Právě se děje

Další zprávy