Liberec - Radnici v Liberci pokrývá od úterního rána obří plachta s podobou ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Se souhlasem vedení města ji tam vyvěsilo občanské sdružení Dekomunizace, které tak chce varovat před postupem sílící ruské diktatury na Krymu směrem do Evropy.
Protest vyvolal ve městě obrovský zájem lidí, snad nikdo neprošel po náměstí, aniž si plachtu s Putinem vyfotil. Případem se zabývá i policie kvůli několika trestním oznámením.
Obří plachta visí přímo nad pomníkem obětí ruské okupace z roku 1968 v Liberci. Životem tehdy příjezd ruských tanků zaplatilo ve městě devět lidí.
"Historie se opakuje a my cítíme povinnost na to upozornit. Pozvání sesazeného prezidenta Ukrajiny Janukovyče si nezadá se zvacím dopisem Vasila Bilaka a jemu podobných darebáků, kteří v roce 1968 vyzvali vedení Sovětského svazu, aby u nás zabránilo kontrarevoluci," uvedl Ondřej Matyáš ze sdružení Dekomunizace.
"Vyzýváme naši vládu a jejím prostřednictvím Evropskou unii a NATO, aby konečně začaly jednat s Ruskem jako se státem představujícím vážnou hrozbu pro demokracii a svobodu," dodal.
Navzdory prohlášením ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům žijícím na Krymu a východní Ukrajině má podle sdružení Dekomunizace nynější ruská agrese jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států, dodává sdružení.
Putin jako Stalin a Hitler
I proto je ruský prezident Putin zpodobněn trochu jako Stalin i Hitler, nechybí ani znaky typické pro komunistickou a fašistickou ideologii - rudá hvězda, srp a kladivo a také hákový kříž. Právě to jsou zřejmě důvody, proč se někdo obrátil na policii.
"Přijali jsme několik oznámení na lince 158, a proto jsme museli věc prošetřit," řekl liberecký policejní mluvčí Petr Kmínek.
Vyšetřovatelé podle něj věc zadokumentovali a přizvali soudního znalce, který musí posoudit, zda se organizátoři protestu nedopustili trestného činu.
"Policie vyzvala organizátory, aby plachtu odstranili," řekl Kmínek. Podle informací z místa by měla plachta z radnice zmizet do 16:00, byť ji vedení města povolilo až do 18:00.
Většina přihlížejících však vnímala protest na liberecké radnici pozitivně. "Sami jsme tu v roce 68 zažili, co ruské tanky dokážou," poznamenal jeden z přihlížejících mužů.
Neobvyklý protest podporuje i liberecká radnice. "O akci jsem věděla, není to podle mě akt politický, ale veskrze lidský. Vyjadřujeme tím podporu ukrajinskému lidu. Ten nyní prožívá nelehké dny. Sami jsme měli v naší historii období, kdy jsme si podobné morální a lidské podpory vážili. Byla pro nás důležitým signálem, že proti zlu nejsme sami - v letech 1938, 1948, 1968 nebo 1989," řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).