Liberec - Za pomoci darů od lidí chce rozšířit Severočeské muzeum v Liberci svoji sbírku hodin a hodinek, která patří k největším v zemi.
Je v ní přes 350 exponátů, od pozdní gotiky až po současnost. Řekla to historička užitného umění a kurátorka muzea Kateřina Nora Nováková.
Muzeu se nedávno osvědčila výzva, aby jim lidé zapůjčili nebo darovali k chystané výstavě o Ještědu předměty, které s dominantou nad Libercem souvisí. Od dárců dostalo několik desítek exponátů.
Nyní se pokouší muzeum od lidí získat budíky nebo náramkové hodinky z 2. poloviny 20. století, které už nepotřebují.
"Nejsou tolik cenné pro naši současnost, ale zejména pro budoucnost. Za pár let, po ukončení funkčnosti, většina těchto předmětů nenávratně zmizí a budou našim následovníkům v mozaice historie chybět," upozornila Nováková.
Sbírku se podle ní díky darům už daří úspěšně rozšiřovat. "Začíná se nám z nich vytvářet zajímavá kolekce stolních, kuchyňských a nástěnných hodin," ocenila.
Muzeum nemá příliš jiných možností, jak by hodiny, budíky či náramkové hodinky získalo.
"Peněz není tolik, abychom mohli nakupovat to, co bychom chtěli. Na rozšíření sbírky máme řádově desetitisíce tak jednou dvakrát do roka," nastínila kurátorka. Vyhovět proto nemohou příliš ani lidem, kteří chtějí za hodinky zaplatit.
Nejstarší hodiny ze 17. století
Severočeské muzeum má ve sbírce zejména hodiny vyrobené na území Německa, Francie, Rakouska-Uherska a Československa. Nejstarší hodiny jsou z počátku 17. století.
Vedle nástěnných věžových hodin patří mezi nejvzácnější a nejstarší kusy sbírky také horizontální hodiny české i německé provenience, talířové nástěnné hodiny, pilové hodiny z 18. století či několik obrazových hodin z 19. století.
Mezi pozoruhodné kusy patří figurální hodiny z míšeňského porcelánu a několik hodin z období secese. Ve sbírce převažují zejména sloupkové stolní hodiny z 1. poloviny 19. století.
První hodiny získalo muzeum už v roce svého vzniku - na páté světové výstavě ve Vídni roku 1873.