Koalici v Libercí hrozí rozpad kvůli odvolání náměstkyně Hrbkové

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2016 19:08
Koalici uskupení Změna pro Liberec a hnutí ANO v Liberci hrozí rozpad. Důvodem je čtvrteční odvolání náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolíny Hrbkové (Změna pro Liberec). Změna to vnímá jako porušení koaliční dohody. Primátor Tibor Batthyány (ANO). návrh na odvolání Hrbkové zdůvodnil jako manažerské rozhodnutí, koalici podle svých slov chce zachovat. Nespokojený byl s prací Hrbkové při přípravě územního plánu. "Nikam se neposouvá," uvedl. Územní plán si převzal do své gesce. Hrbková odmítá, že by svou práci dělala špatně, nikdy jí prý nebylo ani naznačeno, že by mohla být odvolaná a důvody tak vnímá jako zástupné.
Primátor Liberce Tibor Batthyány.
Primátor Liberce Tibor Batthyány. | Foto: ČTK

Liberec - Liberci hrozí rozpad koalice Změna pro Liberec a hnutí ANO. Důvodem je  odvolání náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolíny Hrbkové (Změna pro Liberec), které prosadil s pomocí opozice primátor Tibor Batthyány (ANO). Změna to vnímá jako porušení koaliční dohody. Pro odvolání Hrbkové bylo v tajné volbě 22 zastupitelů, potřeba bylo 20 hlasů. Koalice má v 39členném zastupitelstvu většinu 21 mandátů.

Primátor návrh na odvolání Hrbkové zdůvodnil jako manažerské rozhodnutí, koalici podle svých slov chce zachovat. Hrbkovou kritizoval za přípravu územního plánu. "Nikam se neposouvá," uvedl. Územní plán si vzal primátor do své gesce.

Lídr Změny a ekonomický náměstek primátora Jan Korytář si nedokáže další fungování koalice za současného stavu představit. Ve funkci ale zatím zůstává. "Pokud nebudeme odvoláni i my ostatní, budeme chvíli pracovat, dlouhodobě je to ale neudržitelné," řekl Korytář. Podle něj se bude muset vyjednat složení jiné koalice.

Hrbková uvedla, že při jednání se zástupci ANO nikdy nepadl návrh na jejím výměnu ani nebyly výtky k její práci. Důvody považuje za zástupné. "Mohu se ale jen domnívat. Vnímám nedůvěru mezi koaličními partnery. Problémy jsou řešené prostřednictvím tiskových zpráv a sociálních sítí," řekla Hrbková.

Korytář navrhl, aby Hrbková náměstkyní zůstala a bylo jí odejmuto jen územní plánování. Pokud by takový návrh prošel, znamenalo by to podle něj, že důvody nejsou politické. Primátor tento návrh odmítl. "Tato gesce není nijak rozsáhlá, aby vyžadovala jednoho extra náměstka. Má pod sebou sedm lidí," řekl.

Podle původního harmonogramu měl být územní plán schválený už loni. Současná koalice se ale rozhodla předchozí návrh přepracovat s cílem schválit ho nejpozději do konce června 2017. To se ale nepovede, jako nový termín Hrbková uváděla září 2017. Už dnes ale podle primátora neplatí harmonogram, který zastupitelům Hrbková předložila před měsícem. "Opět se dostáváme do časového skluzu. A já považuji neustálé změny za závažné, i veřejnost už na územní plán čeká," uvedl.

Změně vadí, že se o návrhu primátora dozvěděla dvě hodiny před jednáním zastupitelstva. "V koaliční smlouvě máme, že veškeré personální změny by se měly dojednávat s koaličním partnerem. Byli jsme ale poslední, kdo se to dozvěděl," řekla radní za Změnu Zuzana Kocumová. Podle ní byla odvoláním Hrbkové porušena koaliční smlouva natolik, že postrádá svůj význam a nadále fungovat nebude.

Hrbkovou kvůli územního plánu dlouhodobě kritizuje opozice. Obává se, že se ho nepodaří schválit do podzimu 2018, kdy jim končí mandát. "Jsem skeptický," uvedl zastupitel za ODS Ondřej Červinka. Výtky má i hnutí Starostů pro Liberecký kraj. "Obávám se, aby se podařilo územní plán schválit do roku 2020, kdy vyprší platnost současného," řekl zastupitel starostů Jiří Šolc.

Složit jinou koalici v Liberci bude obtížné, k většině je potřeba mít 20 hlasů. Volby před dvěma lety vyhrála Změna pro Liberec se ziskem 12 mandátů. Druhé ANO má devět a třetí starostové osm zastupitelů. ČSSD má čtyři mandáty a po dvou zastupitelích komunisté, TOP 09 a ODS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy